Civilinė byla Nr. 2S-892-653/201
Teisminio proceso Nr. 2-01-3-18145-2012-0
Procesinio sprendimo
kategorijos: 102.2; 117.1; 122.1
(S)

VILNIAUS APYGARDOS TEISMAS
NUTARTIS
2013 m. birželio 13 d.
Vilnius
Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus
teisėja Jelena Šiškina, apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi
apelianto (kreditoriaus) UAB „Libered” atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto
apylinkės teismo 2013 m. vasario 21 d. nutarties, kuria atsisakyta priimti atskirąjį
skundą civilinėje byloje Nr. 2-2048-127/2013 pagal pareiškėjų A.
P. ir A. P. prašymą santuoką nutraukti abiejų
sutuoktinių bendru sutikimu,
n u s t a t ė :
I. Ginčo esmė
Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013-01-24 sprendimu
buvo nutraukta santuoka tarp A. P. ir A.
P. bei patvirtinta santuokos nutraukimo pasekmių sutartis. Išnagrinėjus
bylą, 2013-02-04 gautas kreditoriaus UAB „Libered“ atsiliepimas į pareiškėjų A. P. ir A. P. prašymą dėl santuokos
nutraukimo bendru pareiškėjų sutikimu, kurį Vilniaus miesto apylinkės teismo
2013 m. vasario 4 d. nutartimi nutarta atsisakyta priimti kreditoriaus UAB
„Libered“ atsiliepimą bei grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Kreditorius UAB “Libered” pateikė atskirąjį skundą
dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties.
II. Pirmosios instancijos teismo
nutarties esmė
Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 21 d.
nutartimi nutarta atsisakyta priimti kreditoriaus) UAB “Libered” atskirąjį
skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties panaikinimo
ir grąžinti jį padavusiam asmeniui (b.l.134).
Teismas nurodė, jog kai skundžiama teismo nutartis
priimta rašytinio proceso tvarka, atskirasis skundas gali būti paduodamas per
septynias dienas nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo dienos (CPK 335
str. 1 d.). Procesinio termino eiga prasideda rytojaus dieną nuo nulis valandų
nulis minučių po tos kalendorinės datos arba to įvykio, kuriais apibrėžta
termino pradžia, jeigu įstatymo nenumatyta ko kita (CPK 73 str. 3 d.). Teismas
nustatė, jog kreditorius UAB „Libered“ atskirajame skunde nurodė, kad Vilniaus
miesto apylinkės teismo 2013-02-04 nutartį gavo 2013-02-11, todėl darė išvadą,
jog terminas atskirajam skundui paduoti prasidėjo rytojaus dieną, t.y.
2013-02-12. Terminas atskirajam skundui paduoti baigėsi 2013-02-18. Kadangi
dokumentas įteiktas ne paštu, o tiesiogiai teismui 2013-02-20, taigi atskirasis
skundas paduotas praleidus įstatymo nustatytą padavimo terminą (CPK 74 str. 6
d., 7 d.). Tokiu atveju atskirasis skundas nepriimamas ir grąžinamas jį
padavusiam asmeniui (CPK315 str. 2 d., 338 str.).
III. Atskirojo skundo argumentai
Kreditorius UAB “Libered” pateikė
atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 21 d.
nutarties (b.l.136-137), kuriuo prašo panaikinti skundžiamą nutartį ir
perduoti klausimą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo. Nurodo,
jog atskirasis skundas Vilniaus miesto apylinkės teismui buvo pateiktas
registruotu paštu, bet ne tiesiogiai teismui, kaip nurodoma skundžiamoje
nutartyje. Tai patvirtina 2013-02-18 registruotos pašto korespondencijos
sąrašas su AB „Lietuvos paštas“ antspaudais (siuntos Nr. RN361977985LT) be išrašas
iš AB „Lietuvos paštas“ duomenų bazės, kuriame nurodoma, jog registruotoji
korespondencija priimta 2013-02-18, o įteikta gavėjui – 2013-02-20. Atskirojo
skundo kreditorius tiesiogiai teismui neteikė. Kreditoriaus atskirasis
skundas Vilniaus miesto apylinkės teismui buvo pateiktas registruotu paštu
nepraleidus nustatyto atskirajam skundui pateiti termino, t.y. jo padavimo
diena buvo 2013-02-18, nes kreditorius ankstesnę teismo nutartį gavo
2013-02-11. Taigi, terminas atskirajam skundui pateikti nebuvo praleistas.
IV. Apeliacinio teismo nustatytos bylos aplinkybės,
teisiniai argumentai ir išvados
Pagal CPK 320 straipsnį, 338 straipsnį apeliacinės
instancijos teismas, nagrinėdamas bylą apeliacine tvarka, patikrina pirmos
instancijos teismo nutarties teisėtumą ir pagrįstumą neperžengdamas atskirajame
skunde numatytų ribų pagal atskirojo skundo teisinį ir faktinį pagrindą, taip
pat ar nėra absoliučių nutarties negaliojimo pagrindų.
Byloje sprendžiamas klausimas ar pagrįstai pirmosios
instancijos teismas skundžiama nutartimi atsisakė
priimti apelianto atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m.
vasario 4 d. nutarties.
Pirmosios instancijos teismas skundžiama nutartimi
atsisakė priimti apelianto pateiktą atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto
apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties, motyvuodamas tuo, kad jis
praleido įstatymo nustatytą terminą atskirajam skundui dėl nurodytos nutarties
pateikti.
Pažymėtina, kad pagal CPK 335 str. 1 d. atskirieji
skundai paduodami per tą teismą, kurio nutartis yra skundžiama, per 7 dienas
nuo nutarties priėmimo dienos. Kai skundžiama teismo nutartis CPK nustatyta
tvarka yra priimta rašytinio proceso tvarka, atskirasis skundas gali būti
paduodamas per 7 dienas nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo dienos.
Kaip matyti iš bylos medžiagos, Vilniaus miesto apylinkės
teismo 2013 m. vasario 4 d. nutartis buvo priimta rašytinio proceso tvarka,
todėl procesinis terminas atskirajam skundui paduoti skaičiuojamas nuo teismo
nutarties pareiškėjams įteikimo dienos. Byloje nėra procesinio dokumento įteikimo
pažymos, kurios duomenimis butų galima spręsti, kada minėta nutartis apeliantui
buvo įteikta, tačiau pats apeliantas nurodė, jog Vilniaus miesto apylinkės
teismo 2013 m. vasario 4 d. nutartis jam įteikta 2013-02-11, todėl
vadovaujantis procesinių terminų skaičiavimo taisyklėmis, įtvirtintomis CPK 73,
74 str. procesinio termino eiga prasidėjo 2013-02-12, o baigėsi 2013-02-18.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra konstatavęs, jog
CPK 335 str. 1 d. nustatytas trumpas teismo nutarties apskundimo terminas yra
ne tik proceso koncentracijos principo (CPK 7 str.) išraiška, bet ir
reikalavimas byloje dalyvaujantiems asmenims operatyviai įgyvendinti jų teises
(nagrinėjamu atveju – teisę į apeliaciją); sprendžiant, ar asmuo prarado teisę
apskųsti teismo sprendimą (teismo nutartį) dėl įstatyme nustatytos apskundimo
procedūros nesilaikymo, būtina įvertinti ne tik tai, ar terminas praleistas
nedaug, bet ir pažeidimą lėmusias aplinkybes, tai yra, ar termino apeliaciniam
skundui (atskirajam skundui) paduoti praleidimą lėmė netinkamas naudojimasis
procesinėmis teisėmis, ar įvykusi klaida ir kitos panašaus pobūdžio aplinkybės;
jeigu apeliacinio apskundimo padavimo terminas yra praleistas nedaug, tai iš
esmės sąžiningai procesiškai elgęsis proceso dalyvis vienos pagrindinių
procesinių teisių – teisės apskųsti pirmosios instancijos teismo sprendimą ar
nutartį apeliacine tvarka – neturėtų prarasti; jeigu terminas praleistas daug,
o šalies nurodomos priežastys negali pateisinti tokio ilgo praleidimo
laikotarpio, pagrindo atnaujinti terminą nėra, nes termino atnaujinimas
tokiomis aplinkybėmis prieštarautų įstatymų leidėjo ketinimui ir normų,
reglamentuojančių procesinius terminus, tikslams (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
2010 m. kovo 25 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-135/2010).
Nagrinėjamos bylos atveju terminas atskirajam skundui
dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties paduoti
praleistas nežymiai (2 dienas), kitaip tariant, apelianto pažeidimas (termino
praleidimo prasme) yra mažareikšmis, be to, šios bylos atveju nėra pagrindo
teigti, jog termino atskirajam skundui dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo
2013 m. vasario 4 d. nutarties paduoti praleidimas – nesąžiningo apelianto
procesinio elgesio ir / ar piktnaudžiavimo procesinėmis teisėmis rezultatas.
Esant išdėstytoms aplinkybėms, konstatuotina, jog ta aplinkybė, kad apeliantas dviem
dienomis vėliau pareiškė atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo
2013 m. vasario 4 d. nutarties nei šios bylos atveju turėjo pareikšti pagal
proceso įstatymą, per se nesudaro pagrindo riboti apelianto teisę
apskųsti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutartį.
Kita vertus, pirmosios instancijos teismas nustatė,
jog dokumentas įteiktas ne paštu, o
tiesiogiai teismui 2013-02-20, todėl sprendė, kad atskirasis skundas paduotas
praleidus įstatymo nustatytą padavimo terminą (CPK 74 str. 6 d., 7 d.). Byloje nėra
voko su pašto spaudu, kuriame būtų gautas apelianto siųstas atskirasis skundas dėl
Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties, tačiau
apeliantas pateikė kartu su nagrinėjamu atskiruoju skundu 2013-02-18
registruotos pašto korespondencijos sąrašą su AB „Lietuvos paštas“ antspaudais (siuntos
Nr. RN361977985LT, siuntos gavėjas – Vilniaus miesto apylinkės teismas) be
išrašą iš AB „Lietuvos paštas“ duomenų bazės, kuriame nurodoma, jog
registruotoji korespondencija priimta 2013-02-18, o įteikta gavėjui –
2013-02-20 (b.l.138-140) bei paaiškino, jog atskirasis skundas Vilniaus miesto
apylinkės teismui buvo pateiktas registruotu paštu, bet ne tiesiogiai teismui.
Netikėti šiais pateiktais įrodymais bei apelianto argumentais apeliacinės instancijos
teismas neturi pagrindo, tuo labiau, kad byloje nėra duomenų, leidžiančių
pagrįstai abejoti ir teigti, jog Vilniaus m. apylinkės teismui įteiktoje
minėtoje siuntoje galėjo būti su nagrinėjama byla nesusiję procesiniai
dokumentai.
Atsižvelgiant į šias aplinkybes, darytina išvada, jog apeliantas
nepraleido termino atskirajam skundui dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013
m. vasario 4 d. nutarties paduoti.
Apibendrinus aukščiau nurodytas aplinkybes, išvadas ir
argumentus, konstatuotina, jog skundžiama pirmosios instancijos teismo nutartis
turi būti naikintina ir klausimas išsprendžiamas iš esmės – atskirasis skundas
dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties priimamas
bei perduodamas su civiline byla Nr. 2-2048-127/2013 Vilniaus apygardos
teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkei šio atskirojo skundo perdavimo
nagrinėti apeliacine tvarka klausimo išsprendimui.
Vadovaudamasis
Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 336 str., 337 str. 1 d. 2 p., 338
str., teismas
n u t a r ė :
panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2013 m.
vasario 21 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 2-2048-127/2013 ir išspręsti
klausimą iš esmės – priimti atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės
teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties.
Perduoti Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų
skyriaus pirmininkei kreditoriaus UAB „Libered” atskirąjį skundą dėl Vilniaus
miesto apylinkės teismo 2013 m. vasario 4 d. nutarties su civiline byla Nr. 2-2048-127/2013
šio atskirojo skundo perdavimo nagrinėti apeliacine tvarka klausimo
išsprendimui.
Teisėja Jelena
Šiškina