Administracinė byla Nr. ATP-111-282/2013
Teisminio proceso Nr. 4-31-3-00564-2012-1
Procesinio sprendimo kategorija: 61.1.; 21.2.
(S)
ŠIAULIŲ APYGARDOS TEISMAS
NUTARTIS
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2013 m. vasario 15 d.
Šiauliai
Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Virginija Žindulienė teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi administracinę bylą pagal Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Šiaulių AVPK) Pakruojo rajono policijos komisariato skundą dėl Joniškio rajono apylinkės teismo 2013 m. vasario 21 d. nutarties, kuria netenkintas Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato prašymas atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti,
n u s t a t ė :
Joniškio rajono apylinkės teismas 2012 m. gruodžio 17 d. nutarimu nutraukė J. Š. atžvilgiu pagal ATPK 210 straipsnio 2 dalį iškeltą administracinio teisės pažeidimo bylą pasibaigus administracinės nuobaudos skyrimo ir bylos nagrinėjimo terminui.
Joniškio rajono apylinkės teisme 2013 m. sausio 10 d. gautas Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato apeliacinis skundas dėl šio teismo 2012 m. gruodžio 17 d. nutarimo.
Joniškio rajono apylinkės teismas 2013 m. sausio 10 d. nutartimi atsisakė priimti Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato apeliacinį skundą, nes skundas paduotas praleidus nustatytą apeliacinio skundo padavimo terminą ir skundu nėra prašoma šį terminą atnaujinti.
Joniškio rajono apylinkės teisme 2013 m. sausio 18 d. buvo gautas Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato prašymas atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti.
Joniškio rajono apylinkės teismas 2013 m. sausio 21 d. nutartimi netenkino Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato prašymo atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti.
Atskiruoju skundu Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariatas prašo panaikinti Joniškio rajono apylinkės teismo 2013 m. sausio 21 d. nutartį ir atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti dėl Joniškio rajono apylinkės teismo 2012 m. gruodžio 17 d. nutarimo.
Nurodo, kad Joniškio rajono apylinkės teismo 2012-12-17 nutarimas policijos komisariatui buvo išsiųstas 2012-12-18 neregistruotu laišku, kuris policijos komisariate buvo gautas ir užregistruotas tik 2012 m. gruodžio 27 d., t. y. nuo nutarimo priėmimo dienos praėjus 10 dienų. Teigia, kad apeliacinis skundas paduotas praleidus terminą apeliaciniam skundui paduoti dėl padarytų procesinių pažeidimų, nes teismas, skundžiamą nutarimą išsiųsdamas neregistruotu laišku, pažeidė ATPK 257, 288 straipsnių reikalavimus, dėl to apeliacinis skundas teismui buvo išsiųstas 2013-01-08. teigia, kad teismas, nagrinėdamas prašymą dėl praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti atnaujinimo neįvertino ATPK 2571 straipsnio 1 dalies nuostatų, jų priimtoje nutartyje nenagrinėjo ir apie tai nepasisakė. Be to, nurodo, kad teismas J. Š. administracinio teisės pažeidimo bylą išnagrinėjo nepranešęs apie tai proceso šalims, kaip to reikalauja Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 73 straipsnio 1 dalis, ir tokiu būdu netinkamai vykdė ATPK 280 straipsnio 3 dalies nuostatas. Nurodo, kad negavus pranešimo apie administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo laiką ir vietą buvo pažeistos Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato teisės į teisingą ir sąžiningą procesą, o Joniškio rajono apylinkės teismas vienašališkai priėmęs nutarimą nutraukti administracinės bylos teiseną, užkirto kelią visapusiškai ir objektyviai išnagrinėti bylos medžiagą. Dėl to mano, kad Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariatui nebuvo žinoma apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą, byla nagrinėta nedalyvaujant proceso šalims, todėl pavėluotas nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gavimas užkirto kelią savalaikiai pateikti apeliacinį skundą administracinio teisės pažeidimo byloje.
Atsiliepimas į skundą negautas.
Skundas tenkintinas.
ATPK 293 straipsnyje nustatyta, jog skundas dėl organo (pareigūno) nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dvidešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas. Įstatyme nenustatyta, kokios termino praleidimo priežastys pripažintinos svarbiomis, įstatymo sąvoka „svarbios priežastys“ yra vertinamoji. Svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstamos tik objektyvios, nuo asmens valios nepriklausiusios aplinkybės, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą. Sprendžiant termino atnaujinimo klausimą taip pat svarbu įvertinti ir praleisto termino trukmę.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad Joniškio rajono apylinkės teismo nutarimas, kuriuo J. Š. atžvilgiu iškelta administracinio teisės pažeidimo byla pagal ATPK 210 straipsnio 2 dalį nutraukta, priimtas 2012 m. gruodžio 17 d. Taigi, vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2013-01-07. Pakruojo rajono policijos komisariatas apeliacinį skundą surašė ir pateikė išsiųsti 2013-01-04, tačiau ant voko, kuriame buvo gautas apeliacinis skundas, esantis pašto spaudas patvirtina, kad apeliacinis skundas teismui buvo išsiųstas 2013-01-08, t. y. praleidusi įstatymo numatytą terminą. Tačiau patikrinęs bylą apeliacinės instancijos teismas konstatuoja, kad Pakruojo rajono policijos komisariatas terminą paduoti skundą praleido dėl objektyvių, nuo jo valios nepriklausiusių priežasčių.
Bylos duomenys patvirtina, kad Joniškio rajono apylinkės teismo 2012-12-17 nutarimo kopija Pakruojo rajono policijos komisariatui paštu buvo išsiųsta ne 2012-12-18, kaip nurodyta teismo lydraštyje (105 b. l.), o 2012-12-20 (137 b. l.). Pakruojo rajono policijos komisariato pateikti dokumentai (113, 138 b. l.) patvirtina, jog minėto nutarimo kopija policijos komisariato raštinėje buvo gauta tik 2012-12-27, t. y. įpusėjus terminui apeliaciniam skundui paduoti. Nors apeliacinis skundas buvo parengtas ir datuojamas bei pateiktas policijos komisariate išsiųsti 2013-01-04, o išsiųstas iš Pakruojo rajono savivaldybės pašto skyriaus tik 2013-01-08, tačiau būtina pastebėti, kad per šias dienas buvo dvi nedarbo dienos.
Įvertinus tai, kad nutarimas policijos komisariate gautas įpusėjus nutarimo apskundimo terminui, kad apeliacinis skundas teismui buvo išsiųstas praleidus tik vieną dieną, daroma išvada, kad 2012-12-17 nutarimo apskundimo terminas buvo praleistas dėl objektyvių priežasčių, todėl apylinkės teismas šių aplinkybių neįvertinęs, nepagrįstai neatnaujino praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti. Dėl to skundžiama apylinkės teismo nutartis, kuria atmestas apelianto prašymas atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti, naikinama kaip nepagrįsta.
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 30215 straipsnio 6 dalies 3 punktu, teismas
n u t a r i a:
panaikinti Joniškio rajono apylinkės teismo 2013 m. sausio 21 d. nutartį ir atnaujinti terminą Šiaulių AVPK Pakruojo rajono policijos komisariato apeliaciniam skundui paduoti.
Šiaulių AVPK Pakruojo policijos komisariato apeliacinį skundą dėl Joniškio rajono apylinkės teismo 2012 m. gruodžio 17 d. nutarimo perduoti nagrinėti Šiaulių apygardos teisme.
Nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.
Teisėja Virginija Žindulienė