UTENOS APYLINKĖS TEISMAS
N U T A R T I S
2020 m. gruodžio 1 d.
Zarasai
Utenos apylinkės teismo Zarasų rūmų teisėjas Vladimiras Kurasovas,
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjų S. M., Ž. M., I. M., E. J. pareiškimą suinteresuotam asmeniui Valstybės įmonei Turto bankas dėl praleisto įstatymo nustatyto termino palikimui priimti atnaujinimo.
Teismas
nustatė:
Pareiškėjai prašo atnaujinti praleistą įstatymo nustatytą terminą palikimui priimti po palikėjo A. M., asmens kodas (duomenys neskelbtini) mirusio 2020-02-18, mirties. Pareiškime nurodė, kad pareiškėja S. M. yra buvusi A. M. sutuoktinė, o pareiškėjai Ž. M., I. M. ir E. J. yra A. M. vaikai. Utenos apylinkės teismo 2020-01-16 sprendimu nuspręsta A. M., asmens kodas (duomenys neskelbtini) paskutinė žinoma gyvenamoji vieta –(duomenys neskelbtini), paskelbti mirusiu, jo mirties datą laikyti šio teismo sprendimo įsiteisėjimo dieną, o mirties vietą – paskutinę žinomą gyvenamąją vietą (duomenys neskelbtini). Po S. M. ir A. M. santuokos nutraukimo liko nepadalintas jiems bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklausantis nekilnojamasis turtas – butas, unikalus Nr. (duomenys neskelbtini), esantis (duomenys neskelbtini), ir butas, unikalus Nr. (duomenys neskelbtini), esantis(duomenys neskelbtini). Pareiškėjai kreipėsi į notarą dėl A. M. palikimo priėmimo, tačiau notaras nutarimu atsisakė įforminti palikimo priėmimą, kadangi jie praleido įstatymo numatytą trijų mėnesių terminą palikimui priimti. Jie nedaug praleido įstatymo numatytą terminą palikimui. Dėl teisinių žinių stokos nežinojo, jog po asmens paskelbimo mirusiu teismo sprendimu, galioja bendros teisės normos, reglamentuojančios palikimo priėmimo institutą. Utenos apylinkės teismo 2020-01-16 sprendimas, kuriuo nuspręsta A. M. paskelbti mirusiu, įsiteisėjo 2020-02-18, o dėl pasaulyje susiklosčiusios ypatingos situacijos bei Lietuvos valdžiai paskelbus 2020 metų pavasarį visuotinį karantiną, notaras nepriiminėjo interesantų. Esant tokioms aplinkybėms, jie įstatymo nustatytu terminu pavėlavo pasikreipti į notarą dėl palikimo priėmimo. Jų manymu, praleisto termino palikimui priimti atnaujinimas nepažeistų kitų asmenų teisių, nes paveldėjimo teisės liudijimas į palikėjo A. M. turtą neišduotas, turtas neperleistas tretiesiems asmenims.
Suinteresuotas asmuo VĮ Turto bankas pateikė atsiliepimą į pareiškimą, kuriame nurodė, jog neprieštarauja pareiškėjos pareiškimui dėl termino palikimui priimti atnaujinimo, prašė bylą nagrinėti atstovui nedalyvaujant.
Pareiškimas tenkintinas.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 5.50 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, kai jis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti arba padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą dėl palikimo priėmimo. Veiksmai dėl palikimo priėmimo turėjo būti atliekami per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos. Jeigu šis terminas yra praleistas, tai pagal CK 5.57 straipsnio 1 dalį teismas gali jį atnaujinti, jeigu pripažįsta, kad terminas praleistas dėl svarbių priežasčių.
Įstatymo normos konkrečiai nenurodo, kokios termino praleidimo priežastys pripažintinos svarbiomis. Tačiau, atsižvelgus į susiformavusią teisminę praktiką, darytina išvada, kad termino praleidimo priežasčių svarbumą lemia konkrečios aplinkybės, kurios nepriklausė nuo asmens valios ir jo pasirinkto konkrečioje teisinėje situacijoje elgesio ir kurios sudarė jam objektyvias kliūtis sužinoti duomenis apie palikimo atsiradimą arba turėjo įtakos jo valiai bei jo pasirinktam elgesiui taip, kad jis galėjo neteisingai suvokti šią teisinę situaciją.
Iš bylos duomenų matyti, kad pareiškėja S. M. yra buvusi A. M. sutuoktinė, o pareiškėjai Ž. M., I. M. ir E. J. yra A. M. vaikai. Utenos apylinkės teismo 2020-01-16 sprendimu nuspręsta A. M., asmens kodas (duomenys neskelbtini) paskutinė žinoma gyvenamoji vieta –(duomenys neskelbtini), paskelbti mirusiu, jo mirties datą laikyti šio teismo sprendimo įsiteisėjimo dieną, o mirties vietą – paskutinę žinomą gyvenamąją vietą –(duomenys neskelbtini). Po S. M. ir A. M. santuokos nutraukimo liko nepadalintas jiems bendrosios jungtinės nuosavybės teise priklausantis nekilnojamasis turtas – butas, unikalus Nr. (duomenys neskelbtini), esantis(duomenys neskelbtini), ir butas, unikalus Nr. (duomenys neskelbtini), esantis(duomenys neskelbtini). Pareiškėjai kreipėsi į notarą dėl A. M. palikimo priėmimo, tačiau notaras 2020-10-14 nutarimu atsisakė įforminti palikimo priėmimą, kadangi jie praleido įstatymo numatytą trijų mėnesių terminą palikimui priimti.
Termino palikimui priimti atnaujinimui suinteresuotas asmuo iš esmės neprieštarauja. Byloje nėra įrodymų, paneigiančių pareiškėjų teigiamas aplinkybes, kad dėl teisinių žinių stokos jie nežinojo, jog po asmens paskelbimo mirusiu teismo sprendimu, galioja bendros teisės normos, reglamentuojančios palikimo priėmimo institutą. Utenos apylinkės teismo 2020-01-16 sprendimas, kuriuo nuspręsta A. M. paskelbti mirusiu, įsiteisėjo 2020-02-18, terminas kreiptis į notarą dėl palikimo priėmimo baigėsi 2020-05-18. Dėl pasaulyje susiklosčiusios ypatingos situacijos bei Lietuvos valdžiai paskelbus 2020 metų kovo mėnesį visuotinį karantiną, pareiškėjams buvo apribota teisė kreiptis į notarą, kadangi notaras nepriiminėjo interesantų. Karantinas panaikintas 2020 m. birželio mėn., t. y. jau pasibaigus palikimo priėmimo terminui. Po A. M. mirties atsiradęs palikimas iki šiol nėra priimtas. Taigi nėra pagrindo manyti, kad pareiškėjai savo teisių neįgyvendino dėl savo aplaidaus ar nerūpestingo elgesio arba elgėsi nesąžiningai.
Esant šioms aplinkybėms teismas laiko, kad įstatymo nustatytą terminą palikimui priimti pareiškėjai praleido dėl svarbių priežasčių (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 578 straipsnis, CK 5.57 straipsnio 1 dalis). Termino atnaujinimas nepažeis kitų asmenų teisių ir teisėtų interesų, todėl praleistas terminas atnaujintinas. Teismo vertinimu, tai atitiks ir teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principus (CK 1.5 straipsnis), nes yra protinga ir teisinga, kad mirusio asmens turėtą turtinę teisę perima jo šeimos nariai.
Teismo turėtos pašto išlaidos (4,68 Eur) neviršija 5 Eur, todėl nepriteistinos vadovaujantis Teisingumo ir Finansų ministrų 2011-11-07 įsakymu Nr. 1R-261/1K-355 dėl minimalios valstybei priteistinos bylinėjimosi išlaidų sumos nustatymo (CPK 96 straipsnio 6 dalis).
n u t a r i a :
Pareiškimą tenkinti.
Atnaujinti pareiškėjams S. M., asmens kodas (duomenys neskelbtini) Ž. M., asmens kodas (duomenys neskelbtini) I. M., asmens kodas (duomenys neskelbtini) ir E. J., asmens kodas (duomenys neskelbtini) terminą priimti palikimą, atsiradusį po palikėjo A. M., asmens kodas (duomenys neskelbtini) mirusio 2020-02-18, mirties.
Trijų mėnesių palikimo priėmimo terminą pradėti skaičiuoti nuo šios nutarties įsiteisėjimo dienos.
Nutartis per 7 dienas nuo jos priėmimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Panevėžio apygardos teismui, skundą paduodant per Utenos apylinkės teismo Zarasų rūmus.
Teisėjas Vladimiras Kurasovas