Administracinė
byla Nr. N575-8238/2010
Procesinio
sprendimo kategorija 52.4 (S)
LIETUVOS
VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMAS
N U T
A R T I S
2010
m. gruodžio 31 d.
Vilnius
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija,
susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo
Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio
proceso tvarka išnagrinėjo N. S. prašymą atnaujinti
praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Vilniaus miesto 1 apylinkės
teismo 2010 m. spalio 28 d. nutarimo S. M. administracinio
teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Teisėjų
kolegija
n u s t
a t ė : I.
Vilniaus
miesto 1 apylinkės teismas 2010 m. spalio 28 d. nutarimu S. M. už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų
kodekso (toliau – ir ATPK) 505
straipsnio 1 dalyje numatyto pažeidimo padarymą skyrė įspėjimą.
Nukentėjusysis
N. S. 2010 m. lapkričio 16 d. pateikė apeliacinį skundą dėl
Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo 2010 m. spalio 28 d. nutarimo pakeitimo,
kartu prašydamas atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą.
Prašymas atnaujinti terminą grindžiamas aplinkybe, jog pareiškėjas laikotarpiu
nuo 2010 m. spalio 14 d. iki 2010 m. lapkričio 13 d. buvo išvykęs į Kazachstaną.
Teisėjų
kolegija
k o n s
t a t u o j a : II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti tenkinamas.
ATPK 293 straipsnyje įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo
administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo
nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių,
jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Vilniaus miesto 1 apylinkės
teismo nutarimas priimtas 2010 m. spalio 28 d., taigi vadovaujantis ATPK 293
straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010 m. lapkričio
8 d. (2010 m. lapkričio 7 d. buvo nedarbo diena; Lietuvos Respublikos
administracinių bylų teisenos įstatymo 66 str. 4 d.). Tačiau N. S. apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2010 m. lapkričio
16 d. (gavimo registracijos Nr. 02-01-4301), t. y. praleidęs įstatymo
numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis
teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių
priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis
pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes,
sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti N. S. grindžia
aplinkybe, kad nuo 2010 m. spalio 14 d. iki 2010 m. lapkričio 13 d. buvo
išvykęs į Kazachstaną.
Iš byloje esančios medžiagos turinio matyti, kad pats pareiškėjas nedalyvavo
teismo posėdyje, kuriame buvo skelbiamas Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo
2010 m. spalio 28 d. nutarimas (b. l. 63). Skundžiamo nutarimo nuorašas
pareiškėjo atstovui advokatui A. G. įteiktas 2010 m. spalio
28 d., tai yra nepraleidus ATPK 288 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino. Kaip
matyti iš N. S. pateiktos paso kopijos su kelionės datų
žymomis, pareiškėjas nuo 2010 m. spalio 14 d. iki 2010 m. lapkričio 13 d. buvo Kazachstane.
Atsižvelgus į tai, kad ATPK 293 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje
priimtą nutarimą, apeliacinio skundo paruošimui ir pateikimui numatytas
dešimties dienų terminas, terminas, per kurį grįžęs iš užsienio N.
S. paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu ir būtinu
šiems veiksmams atlikti. Remiantis išdėstytomis aplinkybėmis, konstatuotina,
kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių,
objektyvių priežasčių, todėl jis atnaujintinas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka Lietuvos Respublikos
administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ) 130 straipsnyje
nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
Administracinių bylų teisenos įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta,
kad apeliacinės instancijos teismas išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese
asmenims apeliacinio skundo ir jo priedų nuorašus, reikalaudamas per
keturiolika dienų raštu pateikti apeliacinės instancijos teismui išsamius
atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos
įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127 straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu,
134 straipsnio 1 dalimi, 135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
n u t a r i a
:
N. S. prašymą patenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo
padavimo terminą dėl Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo 2010 m. spalio 28 d.
nutarimo.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams apeliacinio skundo nuorašus ir
pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis
neskundžiama.
Teisėjai
Antanas Ablingis
Ričardas Piličiauskas
Virgilijus Valančius