Administracinio nusižengimo Nr. A20-379-476/2022
Teisminio proceso Nr.4-36-3-00214-2017-3
Procesinio sprendimo kategorija: 21.14.6;21.14.7
(S)

ŠIAULIŲ APYLINKĖS TEISMAS
NUTARTIS
Raseiniai, 2022 m. spalio 6 d.
Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėja Irena Narbutienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Šiaulių AVPK administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus prašymą dėl nutarimo administracinio nusižengimo byloje vykdymo nutraukimo klausimą ir
n u s t a t ė :
2022-10-05 teisme gautas Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato administracinių nusižengimų bylų nagrinėjimo skyriaus prašymas, kuriuo prašė administracinės nuobaudos vykdymą nutraukti.
Nutarimo vykdymas nutrauktinas.
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) galiojusiu iki 2017-01-01, t. y. pažeidimo padarymo metu, 249 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad šio kodekso nereglamentuojamų administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos santykių atvejais teismas, nagrinėdamas administracinio teisės pažeidimo bylą, mutatis mutandis vadovaujasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) normomis, taikomomis baudžiamųjų nusižengimų bylų procesui. Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenoje negali būti taikomos atsakomybėn traukiamo (patraukto) asmens teisių ribojimą nustatančios BPK normos.
Iki 2017-01-01 galiojusio ATPK 308 straipsnis numatė, kad nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – penkeri metai nuo šio kodekso 313 straipsnio 1 dalyje nustatyto termino jį geruoju įvykdyti pabaigos. Tačiau vadovaujantis 2013-11-19 įstatymu Nr. XII-601 (Žin., 2013, Nr. 124-6280), iki įstatymo Nr. XII-601 įsigaliojimo (2015-07-01) paskirtų baudų už administracinius teisės pažeidimus išieškojimas vykdomas iki įstatymo XII-601 įsigaliojimo galiojusia tvarka, kuri nenumatė administracinės nuobaudos – baudos – vykdymo senaties terminų. Vadovaujantis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo šiuo klausimu suformuota praktika, jei per dvejus metus nuo nutarimo dėl baudos paskyrimo administracinio teisės pažeidimo byloje priėmimo bauda nėra išieškoma ir jei negali būti konstatuota, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo ėmėsi kokių nors veiksmų, siekdamas išvengti baudos mokėjimo, vykdymo procesas administracinio teisės pažeidimo byloje turi būti nutrauktas dėl senaties termino suėjimo (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2007-05-31 nutartis administracinėje byloje Nr. N(9)-1105/2007, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2004-10-12 nutartis administracinėje byloje Nr. N3-904-04; Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2009-09-18 nutartis administracinėje byloje Nr. N-261-7199/2009, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2007-11-15 nutartis administracinėje byloje Nr. N3-1859/2007; 2009-12-22 nutartis administracinėje byloje Nr. N575-4150/2009).
Nagrinėjamoje byloje nutarimas, kuriuo A. P. paskirta 200 Eur bauda, buvo priimtas 2017 m. liepos 17 d. 2022-04-26 Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų nutarimu Nr. A20-229-1138/2022 bauda pakeista į 40 valandų nemokamų viešųjų darbų. 2022-05-11 nutarimas buvo persiųstas vykdyti į Tauragės rajono savivaldybės administracijos Tauragės seniūniją. Byloje nėra duomenų, kad skolininkas vengė (ar kitaip trukdė) vykdyti minėtą nutarimą, kad būtų besislapstęs.
Atsižvelgiant į nustatytas faktines aplinkybes, šio klausimo teisinį reguliavimą ir teismų praktiką, į tai, kad daugiau nei per 5 m. nuo nutarimo priėmimo ir perdavimo jį vykdyti jis nebuvo įvykdytas, o 2022-04-26 bauda pakeista į 40 valandų nemokamų viešųjų darbų. Viešieji darbai per du mėnesius neatlikti, todėl vykdymas pripažintinas negalimu, kadangi suėjo nutarimo vykdymo senaties terminas.
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 3024 straipsniu 308 straipsniu, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi, 672 straipsnio 3 dalimi teisėja
n u t a r i a :
nutraukti Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų 2022 m. balandžio 26 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. A20-229-1138/2022 vykdymą, suėjus senaties terminui.
Nutartis per 20 dienų nuo jos kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui, skundą paduodant per Šiaulių miesto apylinkės teismo Raseinių rūmus.
Teisėja Irena Narbutienė