Administracinė
byla Nr. N575-8421/2010
Procesinio
sprendimo kategorija 52.4 (S)
LIETUVOS
VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMAS
N U T
A R T I S
2010
m. gruodžio 31 d.
Vilnius
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija,
susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo
Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio
proceso tvarka išnagrinėjo J. L. prašymą atnaujinti
praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Klaipėdos miesto apylinkės
teismo 2010 m. lapkričio 3 d. nutarimo J. L. administracinio
teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Teisėjų
kolegija
n u s t
a t ė : I.
Klaipėdos miesto
apylinkės teismas 2010 m. lapkričio 3 d. nutarimu J. L. už
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir
ATPK) 506 straipsnio 1 dalyje numatyto pažeidimo padarymą skyrė 6
000 litų baudą.
Administracinėn
atsakomybėn patraukta J. L. 2010 m. lapkričio 29 d. pateikė
apeliacinį skundą dėl Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2010 m. lapkričio
3 d. nutarimo panaikinimo kartu su prašymu atnaujinti praleistą apeliacinio
skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui
paduoti grindžiamas pavėluotu nutarimo nuorašo gavimu. Pareiškėja nurodo, kad
nutarimo nuorašą gavo tik 2010 m. lapkričio 15 d.
Teisėjų
kolegija
k o n s
t a t u o j a : II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkinamas.
ATPK 293 straipsnyje įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio
teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo
priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį
pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Klaipėdos miesto
apylinkės teismo nutarimas priimtas 2010 m. lapkričio 3 d., taigi vadovaujantis
ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo
2010 m. lapkričio 15 d. (2010 m. lapkričio 13-14 d. buvo
nedarbo dienos; Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 66
str. 4 d.). Tačiau J. L. apeliacinį skundą teismui pateikė
2010 m. lapkričio 29 d. (b. l. 93-95), t. y. praleidusi įstatymo numatytą
terminą.
Kaip
ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant
termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis
praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik
objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias
asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Pareiškėja
prašo atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą motyvuodama tuo,
kad skundžiamo nutarimo nuorašą gavo tik 2010 m. lapkričio 15 d., tai yra
paskutinę apeliacinio skundo padavimo dieną.
Iš bylos
medžiagos matyti, kad pareiškėja nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo
nagrinėjama administracinio teisės pažeidimo byla ir priimtas Klaipėdos
miesto apylinkės teismo 2010 m. lapkričio 3 d. nutarimas (b. l. 85-87). Iš
byloje esančio lydraščio (b. l. 91) matyti, kad J. L. nutarimo
nuorašas išsiųstas 2010 m. lapkričio 8 d., tai yra pažeidus ATPK 288 straipsnyje
numatytą reikalavimą išsiųsti nutarimo nuorašą per tris dienas. Tačiau pažymėtina,
kad įstatyme numatytas trumpas, vos dešimties dienų terminas skundui paduoti
įpareigoja asmenis, turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo
procesine teise naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei
sąžiningai, nes priešingu atveju jų procesinė teisė teikti byloje apeliacinį
skundą nebus ginama. Net ir vadovaujantis J. L. nurodyta
aplinkybe, kad skundžiamo nutarimo nuorašą ji gavo tik 2010 m. lapkričio
15 d. (paskutinę apeliacinio skundo padavimo dieną), pagrindo spręsti, kad
nutarimo apskundimo terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių, nėra. Jokių
objektyvių priežasčių, pateisinančių delsimą pateikti apeliacinį skundą nuo
nutarimo nuorašo gavimo dienos, t. y. 2010 m. lapkričio 15 d., J. L. nenurodė. Tokių nenustatė ir apeliacinės instancijos
teismas, todėl spręstina, kad elgdamasi rūpestingai ir atidžiai, pareiškėja,
gavusi nutarimo nuorašą, galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių,
siekdama įgyvendinti savo teisę į apeliaciją per įstatymo numatytą terminą. Atsižvelgiant
į tai, spręstina, kad siekdama realizuoti apeliacijos teisę, J.
L. neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai.
Remiantis tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas
apeliaciniam skundui paduoti praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl pačios
pareiškėjos subjektyvių veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti
savo teises ir teisėtus interesus), todėl apeliacinis skundas su priedais
grąžinamas jį padavusiam asmeniui.
Vadovaudamasi Lietuvos
Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 34 straipsnio 1 dalimi,
122 straipsnio 5 dalimi, 134 straipsnio 3 dalies 1 punktu, teisėjų kolegija
n u t a r i a
:
J. L. prašymo
netenkinti, praleisto termino apeliaciniam skundui paduoti neatnaujinti ir
apeliacinį skundą su priedais grąžinti jį padavusiam asmeniui.
Nutartis
neskundžiama.
Teisėjai
Antanas Ablingis
Ričardas Piličiauskas
Virgilijus Valančius