Administracinio nusižengimo byla Nr. AN2-410-493/2020
Teisminio proceso Nr. 4-69-3-00973-2020-5
Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.3; 21.11.13
(S)
KAUNO APYGARDOS TEISMAS
N U T A R T I S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2020 m. rugsėjo 24 d.
Kaunas
Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Arūnas Paštuolis,
apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos vyresniosios specialistės Rasos Girdauskienės skundą dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. rugpjūčio 21 d. nutarties.
Teismas
n u s t a t ė :
1. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. liepos 30 d. nutarimu R. D. skundas tenkintas ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos Administracinės veiklos skyriaus vyresniosios specialistės Karinos Kazakovos 2020 m. gegužės 18 d. nutarimas administracinio nusižengimo byloje panaikintas ir administracinio nusižengimo teisena R. D. atžvilgiu nutraukta. 2020 m. rugpjūčio 21 d. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose gautas Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos apeliacinis skundas dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. liepos 30 d. nutarimo R. D. administracinio nusižengimo byloje.
2. Kauno apylinkės teismas 2020 m. rugpjūčio 21 d. nutartimi atsisakė priimti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos vyresniosios specialistės Rasos Girdauskienės apeliacinį skundą ir jis grąžintas skundą padavusiam asmeniui. Nutartyje teismas nurodė, kad nagrinėjamu atveju paskutinė diena apeliaciniam skundui dėl 2020 m. liepos 30 d. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų nutarimo paduoti buvo 2020 m. rugpjūčio 19 d., tačiau apeliacinis skundas teisme gautas tik 2020 m. rugpjūčio 21 d. Kadangi nutarimo apskundimo terminas yra pasibaigęs, o Institucija apeliaciniame skunde neprašo jo atnaujinti, todėl skundą buvo atsisakyta priimti.
3. Institucija, nesutikdama su apylinkės teismo nutartimi, pateikė skundą apygardos teismui, kuriuo prašo panaikinti Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. rugpjūčio 21 d. nutartį bei priimti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariat o Kelių policijos valdybos (toliau – ir Institucija) apeliacinį skundą.
3.1. Institucijos atstovė skunde nurodė, kad pirmosios instancijos teismas nepagrįstai nutarė nepriimti apeliacinio skundo, kadangi, susisiekus su Kauno apylinkės teismo administracinių nusižengimų bylų raštine telefonu, paaiškėjo, kad Kauno apylinkės teismo 2020 m. liepos 30 d. nutarimas Institucijai buvo išsiųstas 2020 m. liepos 31 d. Be to, pagal dokumentų perdavimo sąrašą (siuntos registracijos Nr. 390815) matyti, kad apeliacinis skundas iš Institucijos buvo išsiųstas 2020 m. rugpjūčio 20 d., t. y. nepraleidus nustatytų terminų apeliacinio skundo padavimui.
Institucijos apeliacinis skundas tenkinamas iš dalies.
4. Kauno apylinkės teismas 2020 m. rugpjūčio 21 d. nutartimi atsisakė priimti Institucijos apeliacinį skundą dėl Kauno apylinkės teismo 2020 m. liepos 30 d. nutarimo administracinio nusižengimo byloje, kuriuo panaikintas Institucijos 2020 m. gegužės 18 d. nutarimas ir administracinio nusižengimo teisena R. D. atžvilgiu nutraukta, motyvuodamas tuo, kad nutarimo kopija nutarimo priėmimo dieną, t. y. 2020 m. liepos 30 d., buvo išsiųsta Kelių policijos valdybai, tačiau apeliacinis skundas buvo paduotas 2020 m. rugpjūčio 21 d., t. y. praleidus 20 dienų skundo padavimo terminą, o prašymas atnaujinti terminą nepaduotas.
5. Pagal ANK 646 straipsnio 2 dalį apeliacinis skundas gali būti paduotas per dvidešimt kalendorinių dienų nuo pirmosios instancijos teismo nutarimo (nutarties) administracinio nusižengimo byloje kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Taigi įstatymas nustato du teismo nutarimo (nutarties) įteikimo administracinės bylos proceso dalyviams būdus – išsiuntimą ir išdavimą. Nutarimo (nutarties) išdavimas yra, kai procesinis teismo dokumentas yra tiesiogiai perduodamas byloje dalyvaujančiam asmeniui ar jo atstovui atvykus į teismą, o siuntimas gali būti vykdomas paties teismo per savo kurjerį ar pasirinkus siuntų paslaugas teikiančią įmonę. Kai pasirenkama siuntų paslaugas teikianti įmonė, dokumento išsiuntimo momentas skaičiuojamas nuo tada, kai dokumentas yra perduodamas siuntimo paslaugą teikiančiai įmonei, t. y. teismas savo funkciją įteikti dokumentą paskiria paslaugos teikėjui su atitinkamais procesiniais įpareigojimais – įteikti asmeniškai ar perduoti pranešimą. Taigi pagal šią normą apskundimo terminas skaičiuojamas priklausomai nuo to, kuriuo būdu buvo pasinaudota įteikiant skundžiamą teismo dokumentą administracinio nusižengimo teisenoje dalyvaujančiam asmeniui, tačiau nustatytas 20 dienų terminas neturi esmingai sutrumpėti dėl įteikimo būdo, nes tik tokiu būdu yra užtikrinama įstatyme įtvirtinta garantija sudaryti sąlygas tinkamai per nustatytą terminą apsispręsti dėl apeliacijos pateikimo ir paruošti teisinius argumentus apeliaciniam skundui. Todėl įtraukus dokumento perdavimo procedūrą siuntėjui į apskundimo terminą gali esmingai sutrumpėti įstatymu nustatyta garantija pasiruošti apeliaciniam procesui (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. 2AT-29-697/2020).
6. Byloje nėra ginčo, kad apeliacinio skundo padavimo termino pradžia pagal ANK 646 straipsnio 2 dalį turėjo būti skaičiuojama nuo skundžiamos 2020 m. liepos 30 d. nutarties kopijos išsiuntimo dienos, kadangi Institucijos atstovas procesinio sprendimo paskelbime nedalyvavo. Visgi, aplinkybės, susijusios su nutarties kopijos išsiuntimo proceso dalyviams, tinkamai ištirtos nebuvo. Institucijos apeliaciniame skunde nurodyta, kad, susisiekus su teismo raštine, Institucijos atstovė buvo informuota, jog Kauno apylinkės teismo 2020 m. liepos 30 d. nutarimas buvo išsiųstas 2020 m. liepos 31 d. Nustatytos aplinkybės yra pagrindas panaikinti Kauno apylinkės teismo 2020 m. rugpjūčio 21 d nutartį ir priimti naują nutartį – grąžinti bylą iš naujo nagrinėti apylinkės teismui. Skundą nagrinėjančio teismo įsitikinimu, nagrinėjamu atveju teismas privalo ištirti atskirajame skunde Institucijos nurodytas aplinkybes ir išsireikalauti duomenis, kuriuose būtų nurodytas faktinis procesinio dokumento išsiuntimo laikas, ir tik tuomet spręsti dėl termino skundui paduoti praleidimo ar nepraleidimo.
7. Šiame kontekste taip pat pažymėtina, kad kartu su atskiruoju skundu Institucija pateikė dokumentų perdavimo sąrašą, iš kurių matyti, kad siunta Nr. 390815, kurioje yra ir 2020 m. rugpjūčio 19 d. dokumentas Nr. 20-S-17073 „Apeliacinis skundas dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. liepos 30 d. priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje Nr. II-261-888/2020“, adresatui – Kauno apylinkės teismui, išsiųstas 2020 m. rugpjūčio 20 d., o teisme gautas 2020 m. rugpjūčio 21 d. ANK nėra nustatyto teisinio reguliavimo dėl terminų skaičiavimo, dėl to jiems skaičiuoti taikoma teisės analogija su Baudžiamojo proceso kodekso normomis. Terminas nelaikomas praleistu, jeigu skundas ar kitoks dokumentas iki termino pabaigos įteiktas paštui (BPK 101 straipsnio 1 dalis). Taigi, sutiktina su atskirojo skundo argumentais, kad faktiškai Institucijos apeliacinio skundo padavimo diena laikoma 2020 m. rugpjūčio 20 d., o ne 2020 m. rugpjūčio 21 d., kaip nustatė apylinkės teismas.
8. Atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes ir ANK 646 straipsnio nuostatas, apygardos teismas daro išvadą, kad apylinkės teismas, svarstydamas Institucijos apeliacinio skundo priėmimo klausimą, tinkamai neištyrė visų reikšmingų aplinkybių, susijusių su apeliacinio skundo padavimo terminu, o Institucija kartu su atskiruoju skundu padavė naujus duomenis, kurie apylinkės teismui nebuvo žinomi, todėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. rugpjūčio 21 d. nutartis naikinama ir Institucijos apeliacinio skundo priėmimo klausimas perduodamas spręsti apylinkės teismui iš naujo.
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 646 straipsniu,
n u t a r i a :
panaikinti Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. rugpjūčio 21 d. nutartį ir Institucijos apeliacinio skundo dėl Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų 2020 m. liepos 30 d. nutarimo priėmimo klausimą perduoti Kauno apylinkės teismo Kauno rūmams spręsti iš naujo.
Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja jos paskelbimo dieną ir yra neskundžiama.
Teisėjas
Arūnas Paštuolis