Administracinė byla N575-3336/2011
Procesinio sprendimo
kategorija 52.4
(S)
LIETUVOS VYRIAUSIASIS
ADMINISTRACINIS TEISMAS
N U T A R T I S
2011 m. vasario 11 d.
Vilnius
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų
kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo
Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio
proceso tvarka išnagrinėjo O. Ž. prašymą atnaujinti praleistą
apeliacinio skundo padavimo terminą dėl Trakų rajono apylinkės teismo 2010 m. gruodžio 17 d. nutarimo O. Ž. administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo.
Teisėjų kolegija
n
u s t a t ė :
I.
Trakų rajono apylinkės teismas 2010 m. gruodžio 17 d.
nutarimu O. Ž. už
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir
ATPK) 1854 straipsnyje numatyto pažeidimo padarymą skyrė 400 litų
baudą.
Administracinėn atsakomybėn patraukta O. Ž. 2010 m. gruodžio 30 d. pateikė apeliacinį skundą dėl Trakų
rajono apylinkės teismo 2010 m. gruodžio 17 d. nutarimo panaikinimo, kartu
prašydama atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo terminą. Prašymas
atnaujinti terminą grindžiamas tuo, kad pareiškėja skundžiamo akto nuorašą gavo
tik 2010 m. gruodžio 20 d., dėl ligos ir šventinio laikotarpio negalėjo
tinkamai įgyvendinti savo teisės į teisminę gynybą ir laiku pateikti apeliacinį
skundą.
Teisėjų kolegija
k o n s t a t u o j a :
II.
Prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui
paduoti tenkinamas.
ATPK 293 straipsnyje (2000 m. rugsėjo 19 d.
įstatymo Nr. VIII-1931 redakcija, galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.)
įtvirtinta, jog skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje
gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis
terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali
atnaujinti atitinkamas administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Trakų
rajono apylinkės teismo nutarimas priimtas 2010 m. gruodžio 17 d., taigi, vadovaujantis
ATPK 293 straipsniu, paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2010
m. gruodžio 27 d. Tačiau O. Ž. apeliacinį skundą
teismui pateikė tik 2010 m. gruodžio 30 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y.
praleidusi įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis
administracinis teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina
nustatyti, dėl kokių priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo
priežastimis pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias
aplinkybes, sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti
apeliacinį skundą.
Prašymą atnaujinti terminą skundui paduoti O. Ž. grindžia keliomis aplinkybėmis: pareiškėja teigia, kad skundžiamo
akto nuorašą ji gavo tik 2010 m. gruodžio 20 d., nurodo, kad dėl ligos
ir šventinio laikotarpio nespėjo laiku paruošti ir pateikti apeliacinį skundą.
Iš byloje esančios medžiagos matyti, kad pareiškėja
nedalyvavo teismo posėdyje, kuriame buvo skelbiamas ginčijamas nutarimas (b. l.
19). ATPK 288 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad nutarimo nuorašas per tris
dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas,
organui, kurio pareigūnas surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą,
taip pat nukentėjusiajam. Iš byloje esančio informacinio lapo matyti, kad O. Ž. nutarimo nuorašą gavo 2010 m. gruodžio 20 d., tai
yra ATPK 288 straipsnyje nustatytas trijų dienų terminas nebuvo praleistas.
Kita vertus, kaip matyti iš pareiškėjos pateiktos medicininės pažymos Nr. 134,
2010 m. gruodžio 27 d., t. y. paskutinę termino apeliaciniam skundui
paduoti dieną, ji susirgo ir laikotarpiu nuo 2010 m. gruodžio 27 d. iki
2010 m. gruodžio 29 d. gydėsi. Kaip jau buvo minėta, O. Ž. apeliacinį
skundą pateikė 2010 m. gruodžio 30 d. Atsižvelgus į tai, kad ATPK
293 straipsnyje apsisprendimui skųsti byloje priimtą nutarimą, apeliacinio
skundo paruošimui ir pateikimui numatytas dešimties dienų terminas, terminas,
per kurį pareiškėja paruošė ir pateikė apeliacinį skundą, laikytinas protingu
ir būtinu šiems veiksmams atlikti. Apeliacinės instancijos teismas nenustatė,
jog pareiškėja būtų piktnaudžiavusi teise paduoti skundą ar, kad, žinodama apie
priimtą nutarimą, sąmoningai nesinaudojo savo procesinėmis teisėmis. Atsižvelgiant
į išdėstytas aplinkybes, konstatuotina, kad terminas apeliaciniam skundui
paduoti buvo praleistas dėl svarbių, objektyvių priežasčių, todėl jis
atnaujintinas.
Pateiktas apeliacinis skundas iš esmės atitinka
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 130 straipsnyje
nustatytus reikalavimus, jis priimtinas nagrinėti.
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos
įstatymo 135 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad apeliacinės instancijos teismas
išsiunčia dalyvaujantiems apeliaciniame procese asmenims apeliacinio skundo ir
jo priedų nuorašus, reikalaudamas per keturiolika dienų raštu pateikti
apeliacinės instancijos teismui išsamius atsiliepimus į apeliacinį skundą.
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos
administracinių bylų teisenos įstatymo 122 straipsnio 5 dalimi, 127
straipsnio 2 dalimi, 128 straipsniu, 134 straipsnio 1 dalimi,
135 straipsnio 2 dalimi, teisėjų kolegija
n u t a r i a :
O. Ž. prašymą tenkinti ir atnaujinti apeliacinio skundo
padavimo terminą dėl Trakų rajono apylinkės teismo 2010 m. gruodžio 17 d. nutarimo.
Apeliacinį skundą priimti nagrinėjimui.
Išsiųsti kitiems proceso dalyviams
apeliacinio skundo nuorašus ir pasiūlyti per keturiolika dienų pateikti
išsamius atsiliepimus į jį.
Nutartis neskundžiama.
Teisėjai Antanas
Ablingis
Ričardas
Piličiauskas
Virgilijus
Valančius