Nr. 1S-1000-593/2014
Procesinio sprendimo kategorija:
(S)
2.12.4.

KAUNO APYGARDOS TEISMAS
N U T A R T I S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2014 m. birželio 17 d.
Kaunas
Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Daiva Jankauskienė, nerengiant teismo posėdžio, išnagrinėjo nuteistojo L. B. skundą dėl Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2014 m. balandžio 22 d. nutarties, kuria nuteistojo prašymas netenkintas ir neatnaujintas terminas paduoti apeliacinį skundą dėl priimto nuosprendžio nuteistojo L. B. atžvilgiu,
n u s t a t ė :
Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2014-02-25 nuosprendžiu L. B. nuteistas pagal BK 286 str. – galutine subendrinta 3 metų 11 mėnesių laisvės atėmimo bausme, bausmę atliekant pataisos namuose.
Vilkaviškio rajono apylinkės teisme 2014-03-26 gautas nuteistojo skundas dėl šio nuosprendžio. Tačiau teismui nustačius, kad skundas paduotas praleidus nuosprendžio apskundimo terminą (paskutinė diena skundui paduoti buvo 2014-03-17, o apeliacinis skundas surašytas ir Marijampolės apskrities VPK administracijai įteiktas 2014-03-24), nuspręsta skundo nepriimti ir Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2014-03-31 nutartimi jis grąžintas nuteistajam.
Vilkaviškio rajono apylinkės teisme 2014-04-16 gautas nuteistojo L. B. prašymas atnaujinti terminą apeliaciniam skundui dėl 2014-02-25 nuosprendžio paduoti. Tačiau Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2014-04-22 nutartimi jo prašymas netenkintas ir terminas paduoti apeliacinį skundą dėl Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2014-02-25 nuosprendžio nuteistajam neatnaujintas padarius išvadą, kad apeliacinio skundo padavimo terminas praleistas ne dėl svarbių priežasčių.
Nuteistasis L. B. skundu prašo atnaujinti praleistą terminą apeliaciniam skundui paduoti ir priimti jo apeliacinį skundą. Skunde jis teigia, kad skundžiama nutartis yra neteisinga, nes skundo padavimo terminą jis praleido dėl svarbių priežasčių, t. y. pareigūnų neteisėtų veiksmų, kuriuos jis apskundė.
Nuteistojo skundas atmetamas.
BPK 314 str. 1 d. nurodyta, kad turintys teisę paduoti apeliacinį skundą asmenys, kurie dėl svarbių priežasčių praleido apskundimo terminą, turi teisę prašyti priėmusį nuosprendį teismą atnaujinti praleistą terminą. Iš skundui nagrinėti pateiktos bylos medžiagos matyti, kad nuteistasis prašyme apylinkės teismui nedetalizuoja aplinkybių, dėl kurių jis praleido įstatyme numatytą terminą apeliaciniam skundui paduoti. Skunde nurodoma, kad teiginiams pagrįsti L. B. prideda Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato nutarimą, kuris, pareiškėjo teigimu, patvirtina, kad apskundimo terminą praleido dėl svarbių priežasčių. Iš šio nutrimo matyti, jog L. Vilniaus apskrities kanceliarijoje registruotas prašymas, kuriame pareiškėjas teigia, kad Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo pareigūnai 2014-03-16 prieš jį naudojo fizinį smurtą. Dėl šių pareiškime nurodytų aplinkybių, atliktas tyrimas ir 2014-04-15 nutarimu atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą. Duomenų, jog tuo metu nuteistasis būtų reiškęs kokias nors pretenzijas dėl negalėjimo parašyti ir išsiųsti apeliacinį skundą – tyrimo medžiagoje nėra. Tokių aplinkybių L. B. nenurodo ir jo pateiktuose skundų nuorašuose: 2014-04-04 skunde Lukiškių TI-K direktoriui dėl ,,neapiprekinimo“, 2014-04-14 skunde dėl prižiūrėtojų atsisakymo priimti laiškus, 2014-03-17 dėl spec. priemonių panaudojimo ir smurto naudojimo. Be to, šių skundų pateikimas Kalėjimo direktoriui niekuo nepatvirtintas. Apeliacinio skundo padavimo termino praleidimo priežasčių nuteistasis nedetalizavo ir savo skunde aukštesniajam teismui. Todėl konstatuojama, kad apylinkės teismas skundžiama nutartimi padarė teisingą išvadą, jog pagal nuteistojo prašyme nurodytas aplinkybes nėra pagrindo teigti, kad terminas apeliaciniam skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių priežasčių. Todėl skundžiama nutartimi teismas pagrįstai termino apeliaciniam skundui dėl 2014-02-25 nuosprendžio paduoti neatnaujino.
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 442 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 2 dalimi, teismas
n u t a r i a :
nuteistojo L. B. skundą atmesti ir palikti galioti Vilkaviškio rajono apylinkės teismo 2014 m. balandžio 22 d. nutartį.
Nutartis įsigalioja nuo priėmimo dienos ir yra neskundžiama.
Teisėja Daiva Jankauskienė