Vieša sprendimų paieška



Pavadinimas: [2023-08-10][nuasmeninta nutartis byloje][II-362-549-2023].docx
Bylos nr.: II-362-549/2023
Bylos rūšis: administracinių teisės pažeidimų/administracinių nusižengimų byla
Teismas: Klaipëdos apylinkës teismas
Raktiniai žodžiai:
Teisiniai terminai:
Šalys:
Vardas/Pavardė/Pavadinimas Kodas Byloje kaip
Lietuvos kelių policijos tarnyba 188785085 institucija/pareigūnas, priėmęs nutarimą ATP/AN byloje
Kategorijos:
Skundų dėl ne teismo tvarka priimtų nutarimų administracinių nusižengimų bylose nagrinėjimo teisinis reguliavimas (ANK 639 str.)
Skundo dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje priėmimas apylinkės teisme (ANK 626 str.)
Ne teismo tvarka priimtų nutarimų administracinių nusižengimų bylose apskundimas pirmosios instancijos teismui
Skundų dėl ne teismo tvarka priimtų nutarimų administracinių nusižengimų bylose nagrinėjimo ypatumai
Administraciniai nusižengimai, susiję su transportu ir kelių ūkiu (ANK 370-463 straipsniai)
Administracinių nusižengimų teisena



Administracinio nusižengimo byla Nr. II-362-549/2023

Proceso Nr. 4-06-3-00330-2023-6

Procesinio sprendimo kategorijos: 21.8.6.;21.10.1.

 (S)

Registro objektas ROIK: 23205061221

 

http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.img?p_id=318092&p_name=image006.jpg 

 

KLAIPĖDOS APYLINKĖS TEISMAS

 

N U T A R T I S

 

2023 m. rugpjūčio 4 d.

Klaipėda

 

 

Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų teisėja Ingrida Krušienė, rašytinio proceso tvarka išsprendė J. G. (J. G.), asmens kodas (duomenys neskelbtini) gyvenančio (duomenys neskelbtini), Klaipėdoje, 2023 m. liepos 24 d., skundo administracinio nusižengimo byloje ROIK: 23205061221, priėmimo klausimą.

 

Teismas

 

n u s t a t ė :

 

teisme 2023 m. rugpjūčio 1 d. gautas Lietuvos kelių policijos tarnybos persiųstas J. G. (toliau – ir pareiškėjas) skundas dėl Institucijos 2023 m. birželio 23 d. nutarimo Nr. 39-ANR_N-141607-2023, kuriuo pareiškėjas pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 416 straipsnio 3 dalį, 424 straipsnio 3 dalį, vadovaujantis ANK 38 straipsniu, nubaustas 375,00 Eur bauda su specialiosios teisės atėmimu (teisės vairuoti transporto priemones) 9 mėnesiams.

 Skunde J. G. nurodo, kad jis buvo skambinęs specialistei dėl informacijos, kodėl jam atimta teisė vairuoti, ir jam buvo paaiškinta, kad nutarimu, priimtu 2022 m. gruodžio 15 d., už padarytą nusižengimą, jam atimta teisė vairuoti 1 mėn., tačiau nutarime nebuvo paaiškinta, kokia tvarka jis turi susigrąžinti šią teisę. Buvo pasakyta, kad antras nutarimas buvo panaikintas, nes vairavo kitas asmuo ir jau buvo išaiškinta teisės susigrąžinimo tvarka.

Kaip matyti iš administracinių nusižengimų registro, pareiškėjas su skundu pateikė ir prašymą atnaujinti skundo padavimo terminą, nurodydamas, kad buvo nagrinėjamas prieš tai pateiktas skundas, todėl, kol pateikė atsakymą, terminas suėjo.

Skundą atsisakytina priimti.

ANK 623 straipsnyje numatyta, kad skundas dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti paduotas per 20 kalendorinių dienų nuo nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu rašytinio proceso tvarka gali atnaujinti apylinkės teismas.

ANK 620 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad nutarimo administracinio nusižengimo byloje kopija (nuorašas) per tris darbo dienas nuo nutarimo priėmimo dienos registruotu paštu, o ANK 573 straipsnio 4 dalyje nurodytais atvejais ir elektroninių ryšių priemonėmis, išsiunčiama ar išduodama asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas.

Kadangi įstatymų leidėjas, nustatydamas terminus procesiniams veiksmams atlikti, siekia užtikrinti teisinių santykių stabilumą, praleistas terminas gali būti atnaujintas tik išimtiniais atvejais, jeigu jo praleidimo priežastys tikrai buvo ekstraordinarios. Svarbiomis termino praleidimo priežastimis laikytinos tik objektyvios, nuo pareiškėjo valios nepriklausiusios aplinkybės, sutrukdžiusios laiku kreiptis į teismą dėl pažeistos teisės gynimo.

Nagrinėjamu atveju iš J. G. prašymo galima suprasti, kad priežastis, lėmusi termino praleidimą, buvo tai, kad jis laukė atsakymo į kitą savo skundą.

Skundo padavimo termino pradžią įstatymas sieja su nutarimo kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo diena. Kaip matyti iš E.pristatymo informacinės sistemos išrašo, nutarimas J. G. buvo išsiųstas 2023 m. birželio 23 d. ne tik per „e.siunta“, bet ir registruota pašto siunta, kuri pareiškėjui įteikta 2023 m. liepos 1 d., taigi, skundo padavimo terminas suėjo 2023 m. liepos 13 d. Skundas dėl 2023 m. birželio 23 d. nutarimo gautas 2023 m. liepos 24 d., praleidus skundo padavimo terminą 11 dienų. Net taikant pareiškėjui palankesnį skundo padavimo terminą, jį skaičiuojant nuo nutarimo įteikimo pareiškėjui dienos, terminas skundui vis vien būtų praleistas.

 Kaip minėta, terminas skundui dėl ne teismo tvarka priimto nutarimo administracinio nusižengimo byloje gali būti atnaujinamas tik tuo atveju, jeigu jo praleidimą lėmė svarbios, objektyvios, nuo pareiškėjo nepriklausančios priežastys.

Nagrinėjamu atveju J. G. nurodytos priežastys, dėl kurių jis praleido terminą skundui paduoti, nelaikytinos objektyviomis ir nuo pareiškėjo nepriklausančiomis priežastimis, nes pareiškėjas nepateikia jokių duomenų, koks skundas buvo nagrinėjamas, kuo jis yra susijęs su nagrinėjama byla ir kodėl dėl jo nagrinėjimo jis negalėjo laiku pateikti skundo dėl 2023 m. birželio 23 d. nutarimo. Kaip matyti iš pateiktos bylos medžiagos, 2023 m. liepos 18 d. Institucija atsakė į pareiškėjo 2023 m. liepos 13 d. paklausimą, dėl ko buvo priimtas 2023 m. birželio 23 d. nutarimas, tačiau tai negalėjo sutrukdyti pareiškėjui laiku pateikti skundo teismui, juo labiau, kad teisinių žinių neturėjimas ar trūkumas pagal teismų praktiką, negali būti pripažintos svarbiomis, nepriklausančiomis nuo paties pareiškėjos valios ir pateisinančiomis praleistą skundo padavimo terminą priežastimis. Juo labiau, kad nutarime buvo išaiškinta nutarimo apskundimo tvarka ir terminas. (Klaipėdos apygardos teismo 2023 m. gegužės 11 d. nutartis administracinio nusižengimo byloje Nr. AN2-113-651/2023).

Įstatymų nustatyta tvarka apriboti skundų padavimo terminai yra susiję su teisinio saugumo principo įgyvendinimu ir jais siekiama užtikrinti, kad asmenys, manantys, jog jų teisės buvo pažeistos, turėtų ne tik teisę jas ginti, bet ir pareigą tai daryti per protingą ir pagrįstą laikotarpį. Šiuo atveju nėra duomenų, kurie leistų pripažinti, kad terminas skundui paduoti buvo praleistas dėl svarbių, nuo pareiškėjo valios nepriklausančių priežasčių, todėl daroma išvada, jog terminas skundui paduoti praleistas dėl pačio J. G. nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus interesus, todėl prašymas atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą netenkinamas.

Praleidus nustatytą skundo padavimo terminą ir teismui netenkinus prašymo jį atnaujinti, skundą atsisakoma priimti (ANK 626 straipsnio 3 dalies 2 punktas).

Pažymėtina ir tai, kad skunde nesuformuluoti konkretūs skundą paduodančio asmens prašymai, nenurodyti įstatymo pažeidimai, dėl kurių gali būti pakeistas ar panaikintas ne teismo tvarka priimtas nutarimas ir aiškūs motyvai, kuriais remiantis ginčijamas šis nutarimas, todėl apskritai nėra aišku, ko pareiškėjas siekia paduodamu skundu. Taigi skundas neatitinka ir jam keliamų, ANK 624 straipsnyje nurodytų, reikalavimų, dėl ko jis taip pat negalėtų būti nagrinėjamas, nepašalinus jo trūkumų. 

Įvertinus nustatytas aplinkybes, tai, kad teismas netenkina J. G. prašymo atnaujinti nustatytą skundo padavimo terminą bei tai, kad skundas neatitinka ir jam keliamų, ANK 624 straipsnyje nurodytų, reikalavimų, skundą atsisakoma priimti ir jis grąžinamas jį padavusiam asmeniui.

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 626 straipsnio 3 dalies 2 punktu, 5 dalimi, teismas

 

n u t a r i a :

 

atsisakyti priimti J. G. (J. G.) 2023 m. liepos 24 d., skundą administracinio nusižengimo byloje ROIK: 23205061221 ir skundą grąžinti jį padavusiam asmeniui.

Nutartis per 20 kalendorinių dienų nuo nutarties kopijos (nuorašo) išsiuntimo ar išdavimo gali būti skundžiama Klaipėdos apygardos teismui, paduodant atskirąjį skundą per Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmus.

 

 

Teisėja                                                    Ingrida Krušienė