Civilinė
byla Nr. 2S-1662-302/2010
Procesinio
sprendimo kategorija 102.5; 122.1
(S)

VILNIAUS APYGARDOS TEISMAS
N U T A R T I S
2010 m. lapkričio 18
d.
Vilnius
Vilniaus
apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus kolegija, kurią sudaro
kolegijos
pirmininkė ir pranešėja Romualda Janovičienė,
kolegijos
teisėjai Rasa Gudžiūnienė ir Andžej Maciejevski,
kolegijos
posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovės S. V. atskirąjį
skundą dėl Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo 2010 m. liepos 12 d.
nutarties, kuria prašymas dėl praleisto termino atnaujinimo atmestas,
civilinėje byloje pagal ieškovo uždarosios akcinės bendrovės „Snoro lizingas“ ieškinį
atsakovei S. V. dėl skolos priteisimo.
Teisėjų
kolegija, išnagrinėjusi civilinę bylą,
n u s t a t ė:
Vilniaus miesto
1-asis apylinkės teismas 2010 m. vasario 10 d. sprendimu už akių patenkino
ieškovo UAB „Snoro lizingas“ ieškinį atsakovei S. V. dėl 1
324,08 Lt skolos, 637,33 Lt delspinigių, 5 procentus metinių palūkanų už
priteistą 1 961,41 Lt sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo
sprendimo visiško įvykdymo.
Atsakovė Stasė
Vasiliauskienė kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl praleisto procesinio termino
atnaujinimo, prašydama atnaujinti terminą sprendimui už akių peržiūrėti.
Nurodė, kad 2010-02-24 gavo Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo 2010-02-10
sprendimą už akių, tačiau negalėjo kuo skubiau atvykti į teismą, nes turi
neįgalumo pažymėjimą, dėl stuburo ligos ne visada gali vaikščioti, reikalingos
nuolatinės procedūros ir gydymas. 2010-03-15 pateikė prašymą dėl sprendimo už
akių peržiūrėjimo, tačiau jis neatitiko įstatymo numatytų reikalavimų. Atsakovė
ieškojo kvalifikuotos teisinės pagalbos, dėl to praleido įstatymu nustatytą
terminą sprendimui už akių peržiūrėti.
Ieškovas UAB
„Snoro lizingas“ pateikė atsiliepimą ir nurodė, kad atsakovei buvo tinkamai
įteikti teismo siunčiami procesiniai dokumentai. 2010-02-24 atsakovė buvo
atvykusi pas ieškovą ir bendravo su ieškovo interesus atstovaujančiu asmeniu.
Kadangi atsakovė veikė procesiškai pasyviai ir nesirūpino savo teisių gynimu,
ieškovas prašė netenkinti atsakovės prašymo ir neatnaujinti praleisto
procesinio termino.
Vilniaus miesto
1-asis apylinkės teismas 2010 m. liepos 12 d. nutartimi pareiškimo dėl
praleisto procesinio termino atnaujinimo netenkino. Teismas sprendė, kad nėra
teisinio pagrindo atnaujinti įstatymu nustatytą procesinį terminą, kadangi
atsakovė pati nurodė, kad sprendimą už akių gavo 2010-02-24, ieškovas
atsiliepime į pareiškimą nurodė, kad 2010-02-24 atsakovė ne kartą buvo atvykusi
pas ieškovą ir bendravo su ieškovo interesus atstovaujančiu asmeniu (b. l. 49),
kas įrodo, kad atsakovė turėjo galimybę laiku kreiptis dėl sprendimo už akių
peržiūrėjimo. Teismas manė, kad atsakovės pateikti įrodymai, pagrindžiantys
praleisto termino atnaujinimo būtinumą, nėra pripažįstami svarbiais, todėl
atsakovės prašymą dėl praleisto termino atnaujinimo netenkino .
Atsakovė S.V.
atskiruoju skundu prašo skundžiamą teismo nutartį panaikinti teismo nutartį ir
atnaujinti terminą pareiškimui dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo. Atskirasis
skundas grindžiamas tuo, kad terminas buvo praleistas dėl svarbių priežasčių,
t.y. sunkios sveikatos būklės. Pažymi, kad ji, gavusi teismo sprendimą už akių,
nebuvo nuvykusi į UAB „Snoro lizingas“ ir nebendravo su įmonę atstovaujančiu
asmeniu. Apeliantė nurodo, kad 2010-03-15 pateikė prašymą teismo pirmininkui
prašydama atnaujinti civilinę bylą, kadangi jai nebuvo tinkamai siunčiami
dokumentai, t.y. ieškinys su priedais. Iš teismo 2010-03-23 gavo pirmininko
raštą, kuriame ji buvo informuota, jog tik pateikus tinkamai paruoštą
pareiškimą peržiūrėti sprendimą už akių bus paskirtas kitas teisėjas ir bus
atliekami visi procesiniai veiksmai.
Suinteresuotas
asmuo UAB „Snoro lizingas“ atsiliepimu į atskirąjį skundą prašo skundžiamą
teismo nutartį palikti nepakeistą, nurodydamas, kad atskirasis skundas yra
teisiškai nepagrįstas.
Atskirasis
skundas atmestinas.
Kolegija, įvertinusi
atskirojo skundo argumentus, byloje esančią medžiagą, sprendžia, kad skundžiama
pirmosios instancijos teismo nutartis yra teisėta ir pagrįsta, priimta
nepažeidžiant procesinės teisės normų, reglamentuojančių procesinių terminų
atnaujinimo klausimus, neprieštaraujanti teisingumo, protingumo, sąžiningumo
principams, todėl atskirojo skundo argumentais jos keisti ar naikinti nėra
teisinio pagrindo.
Civilinio
proceso kodekso 287 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad neatvykusi į teismo
posėdį šalis sprendimą už akių priėmusiam teismui per 20 dienų nuo šio
sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių
peržiūrėjimo. Šis terminas nėra naikinamasis, todėl šiam terminui pasibaigus,
savaime neišnyksta asmens procesinė teisė pateikti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo, nes,
vadovaujantis Civilinio proceso kodekso 78 straipsnio 1 dalimi, asmenims,
praleidusiems įstatymų nustatytą terminą dėl priežasčių, kurias teismas
pripažįsta svarbiomis, praleistas terminas gali būti atnaujinamas ir teisė
atlikti konkretų procesinį veiksmą, šiuo atveju – paduoti pareiškimą dėl
sprendimo už akių peržiūrėjimo, gali būti realizuota. Pažymėtina, kad toks
pareiškimas dėl termino atnaujinimo turi būti motyvuotas, prie jo turi būti
pridedami įrodymai, pagrindžiantys praleisto termino atnaujinimo būtinumą. Pagrindinė procesinio termino atnaujinimo sąlyga yra svarbios
priežastys, dėl kurių dalyvaujantis byloje asmuo šį terminą praleido. Dėl to,
nagrinėjant procesinio termino atnaujinimo klausimą, privalu aiškintis
besikreipiančio dėl termino atnaujinimo suinteresuoto asmens nurodytas
aplinkybes (priežastis), dėl kurių terminas buvo praleistas, jų visetą ir
svarbą. Įstatyme nenustatyta, kokios termino praleidimo priežastys
pripažintinos svarbiomis. Įstatymo sąvoka ,,svarbios priežastys“ yra
vertinamoji, todėl teismas turi šį klausimą spręsti atsižvelgdamas į procesinių
terminų instituto paskirtį, ginčo esmę, bylos reikšmę skundo pateikėjui, jo
asmenines savybes, jo veiksmus po ginčo išnagrinėjimo bei kitas faktines
aplinkybes. Taigi termino atnaujinimo klausimas kiekvienu atveju turi būti
sprendžiamas individualiai, atsižvelgiant į ginčo pobūdį, besiskundžiančios
šalies elgesį procese, į jos sąžiningumą naudojantis suteiktomis procesinėmis
teisėmis (Civilinio proceso kodekso 42 str. 5 d.).
Kaip matyti iš
bylos medžiagos, teisme ieškovas (suinteresuotas asmuo) UAB „Snoro lizingas“
pateikė ieškinį atsakovei (pareiškėjai) dėl 1 961,41 Lt skolos ir 5 procentų
metinių palūkanų priteisimo nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo
sprendimo visiško įvykdymo. Ieškovei jos gyvenamosios vietos adresu buvo
siunčiamas ieškinio nuorašas (b.l. 14, 15), tačiau, kaip nurodyta 2009-12-18
teismo pažymoje, ji atsisakė priimti jai įteikiamus procesinius dokumentus
01.18 d. (b.l. 17). Tokiu būdu vadovaujantis Civilinio proceso kodekso 124
straipsnio 2 dalimi, toks jos atsisakymas laikytinas tinkamu procesinių
dokumentų jai įteikimu. Per teismo nustatytą terminą atsiliepimo į ieškinį
nepateikė, todėl teismas 2010-02-10 priėmė sprendimą už akių, kuris pareiškėjai
(atsakovei) buvo įteiktas 2010-02-24 (b.l. 29). Terminas sprendimui už akių
pateikti pasibaigė 2010-03-02. Teisme 2010-05-11 gautas pareiškėjos (atsakovės)
pareiškimas dėl praleisto procesinio termino atnaujinimo siekiant peržiūrėti
sprendimą už akių nurodydama, kad terminą praleido dėl sunkios sveikatos
būklės.
Kolegijos
vertinimu, pirmosios instancijos teismas, turėdamas diskrecijos teisę spręsti,
ar priežastys, dėl kurių buvo praleistas įstatymų nustatytas terminas, šiuo
atveju terminas pateikti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo,
pagrįstai laikė, kad priežastys, dėl kurių pareiškėja (atsakovė) praleido
terminą pareiškimui dėl sprendimo už akių pateikti, nelaikytinos svarbiomis, ir
todėl nėra pagrindo atnaujinti šio termino.
Pareiškime pareiškėja
(atsakovė) nurodo, kad ji dėl sveikatos būklės negalėjo kuo skubiau atvykti į
teismą, tačiau tai patvirtinančių įrodymų ji nepateikė, jos pateiktas VšĮ
Karoliniškių poliklinikos 2010-06-03 išrašas iš ligos istorijos (b.l. 40)
nepatvirtina, kad nuo sprendimo už akių priėmimo momento (2010-02-10) iki
pareiškimo dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo pateikimo teismui termino
pabaigos, t.y. 2010-03-02, ji negalėjo kreiptis į teismą dėl sunkios sveikatos
būklės, todėl pareiškėjai neįrodžius, kad terminą pateikti pareiškimui dėl
sprendimo už akių peržiūrėjimo ji praleido dėl svarbių priežasčių, teismui
nebuvo pagrindo šio termino atnaujinti. Be to, kolegija pažymi, kad pareiškėja
nenurodė teismui jokių aplinkybių bei nepateikė jokių įrodymų, patvirtinančių
procesinio termino atnaujinimo būtinumą, kaip to reikalauja Civilinio proceso
kodekso 78 str. 4 dalis, todėl ir dėl šios priežasties laikytina, kad
skundžiama teismo nutartis priimta teisėtai ir pagrįstai.
Taip pat
atkreiptinas dėmesys į tai, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs,
jog sprendžiant klausimą dėl termino praleidimo priežasčių svarbumo, būtina
atsižvelgti ir į tai, ar prašančioji šalis sąžiningai ir tinkamai naudojasi
procesinėmis teisėmis (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus
teisėjų kolegijos 2000-11-15 nutartis
civilinėje byloje Nr.3K-3-1172/2000; 2002-10-07 nutartis
civilinėje byloje Nr. 3K-3-1486/2002). Kolegijos vertinimu, pareiškėja nesiekė
sąžiningai naudotis jai priklausančiomis procesinėmis teisėmis visą bylos
nagrinėjimo laikotarpį, nes, kaip matyti iš bylos medžiagos, ji atsisakė
priimti jai įteikiamus procesinius dokumentus, tiksliau – ieškinį, toks
atsisakymas, kuris, kaip jau buvo minėta, prilygsta procesinių dokumentų
įteikimui, sąlygojo tai, kad ji neįvykdė teismo įpareigojimo pateikti
atsiliepimo į ieškinį, nors, jei būtų elgusis tinkamai, galėjo šią teisę
realizuoti teismo nustatytais terminais, ir dėl tokio nepagrįsto jos procesinio
pasyvumo teismas priėmė sprendimą už akių, apie kurio priėmimą ji sužinojusi
laiku - 2010-02-24, ką patvirtina jos pačios rašytas prašymas (b.l. 29), į
teismą su pareiškimu dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo per nustatytą 20 dienų
terminą nesikreipė. Ta aplinkybė, kad kaip nurodoma pareiškime dėl termino
atnaujinimo, pareiškėja pagerėjus savijautai 2010-03-15 nuvyko į teismą, kur ji
susipažino su byla bei prašė teismo pirmininko atnaujinti bylą ir perduoti
kitam teisėjui nagrinėti (b.l. 29), taip pat nesudarė pagrindo pirmosios
instancijos teismui laikyti, kad terminą pareiškimui dėl sprendimo už akių
peržiūrėjimo ji praleido dėl svarbių priežasčių.
Esant
nustatytoms aplinkybėms, skundžiama pirmosios instancijos teismo nutartis
paliktina nepakeista, atskirasis skundas atmestinas (Civilinio proceso kodekso
337 straipsnio 1 punktas).
Apeliacinės instancijos teismas turėjo 5,60 Lt bylinėjimosi išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu, todėl atmetus
atskirąjį skundą šios išlaidos priteistinos iš pareiškėjos valstybės naudai į
surenkamąją sąskaitą (Civilinio proceso
kodekso 88 straipsnio 1 dalies 3 p., 96
straipsnio 2 dalis).
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 308, 321,
325, 336, 329, 331, 337, 339 str., teisėjų kolegija
n u t a r ė:
Vilniaus
miesto 1-ojo apylinkės teismo 2010 m. liepos 12 d. nutartį palikti nepakeistą.
Priteisti iš S. V. 5,60 Lt pašto išlaidų apeliacinės instancijos teisme į
valstybės biudžetą (įmokos kodas 5660).
Kolegijos
pirmininkė Romualda
Janovičienė
Kolegijos
teisėjai Rasa
Gudžiūnienė
Andžej
Maciejevski