Civilinė byla Nr. e2-2182-1124/2020
Teisminio proceso Nr. 2-48-3-00194-2020-5
Procesinio sprendimo kategorijos: 2.6.1.3.6; 2.6.1.5; 3.4.1.11.1; 3.4.1.11.3
VILNIAUS REGIONO APYLINKĖS TEISMAS
P R E L I M I N A R U S S P R E N D I M A S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2020 m. vasario 6 d.
Trakai
Vilniaus regiono apylinkės teismo Trakų rūmų teisėja Rasa Bagdžiūtė
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Bell Distribution“ ieškinį atsakovei uždarajai akcinei bendrovei „Traškūs projektai“ dėl skolos priteisimo.
Teismas
n u s t a t ė :
1. Ieškovė UAB „Bell Distribution“ (toliau – ieškovė) kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydama priteisti iš atsakovės UAB „Traškūs projektai“ (toliau – atsakovė) 488,37 Eur skolos, 11,62 Eur delspinigių, 6 proc. dydžio metinių procesinių palūkanų už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir ieškovės turėtas bylinėjimosi išlaidas; ieškinį nagrinėti dokumentinio proceso tvarka.
2. Nurodo, kad UAB „Bell Distribution“ ir UAB „Traškūs projektai“ 2018 m. gegužės 14 d. sudarė pirkimo – pardavimo sutartį (toliau ir – sutartis), pagal kurią ieškovė įsipareigojo tiekti ir perduoti jai nuosavybės teise priklausančias prekes, o atsakovė įsipareigojo prekes priimti ir už jas sumokėti. Ieškovė už pateiktas atsakovei prekes 2019 m. rugsėjo 19 d. pateikė apmokėjimui PVM sąskaitą faktūrą BELL Nr. 20325 – 488,37 Eur sumai, apmokėjimo terminas – 2019 m. spalio 3 d., tačiau atsakovė neapmokėjo pateiktos PVM sąskaitos faktūros ir liko ieškovei skolinga 488,37 Eur.
Ieškinys tenkintinas visiškai.
3. Ieškinys, kurio dalykas yra piniginiai reikalavimai (atsirandantys iš sutarties, delikto, darbo santykių, išlaikymo priteisimo ir kiti), ieškovo prašymu gali būti išspręstas dokumentinio proceso tvarka, jeigu visi reikalavimai yra pagrindžiami leistinais rašytiniais įrodymais (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau ir – CPK) 424 straipsnio 1 dalis). Tokiu atveju teismas, nustatęs, kad pagal pateiktus įrodymus yra pagrindas ieškinį tenkinti, priima preliminarų sprendimą (CPK 428 straipsnio 1 dalis).
4. Teismas, įvertinęs ieškinio reikalavimų pobūdį, pateiktų leistinų rašytinių įrodymų visetą, sprendžia, kad nagrinėjamu atveju egzistuoja pagrindas bylą nagrinėti dokumentinio proceso tvarka – ieškovės ieškinį tenkinti priimant preliminarų sprendimą. Tokia teismo išvada pagrindžiama toliau šiame sprendime pateikiamų motyvų pagrindu.
5. Bylos duomenimis tarp ieškovės (pardavėjos) ir atsakovės (pirkėjos) 2018 m. gegužės 14 d. buvo sudaryta pirkimo – pardavimo sutartis, pagal kurią ieškovė įsipareigojo tiekti ir perduoti jai nuosavybės teise priklausančias prekes, o atsakovė įsipareigojo prekes priimti ir už jas sumokėti. Ieškovė už jos atsakovei pateiktas prekes pateikė apmokėti 2019 m. rugsėjo 19 d. PVM sąskaitą faktūrą BELL Nr. 20325 – 488,37 Eur sumai. Aptariamos sąskaitos apmokėjimo terminas – 2019 m. spalio 3 d. Iš teismui pateikto 2020 m. sausio 15 d. tarpusavio įsiskolinimų suderinimo akto matyti, kad atsakovė neapmokėjo 2019 m. rugsėjo 19 d. PVM sąskaitos – faktūros BELL Nr. 20325 – 488,37 Eur sumai; byloje nėra duomenų, patvirtinančių, kad atsakovė būtų atsiskaičiusi su ieškove pagal minėtą PVM sąskaitą-faktūrą (CPK 178, 185 straipsniai).
6. Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.38 straipsnį prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, o kai tokių nėra, – vadovaujantis protingumo kriterijais. Pagal CK 6.205 straipsnį sutarties neįvykdymu laikomos bet kokios iš sutarties atsiradusios prievolės neįvykdymas, įskaitant netinkamą įvykdymą ir įvykdymo termino praleidimą.
7. Bylos duomenys patvirtina, kad ieškovė tinkamai įvykdė prisiimtus sutartinius įsipareigojimus – atsakovei pardavė ir pristatė prekes. Tuo tarpu atsakovė pažeidė jai tenkančią prievolę atsiskaityti su ieškove už gautas prekes, todėl ieškovės reikalavimas priteisti iš atsakovės 488,37 Eur skolą už pateiktas prekes yra pagrįstas ir tenkintinas (CK 6.38, 6.63, 6.200 straipsniai, 6.256 straipsnio 1 dalis).
8. Pagal CK 6.258 straipsnio 1 dalį įstatymai ar sutartis gali nustatyti, kad už prievolės neįvykdymą ar netinkamą įvykdymą kaltoji šalis privalo sumokėti netesybas (baudą, delspinigius). Nagrinėjamu atveju pirkimo – pardavimo sutarties 7.2. punkte šalys susitarė, kad atsakovei laiku neatsiskaičius su ieškove bus mokamos 0,02 proc. dydžio netesybos (delspinigiai) nuo laiku nesumokėtos sumos. Atsižvelgiant į nurodytas aplinkybes, ieškovės reikalavimas priteisti iš atsakovės 11,62 Eur dydžio delspinigius atitinka šalių sudarytą sutartį, yra pagrįstas ir taip pat tenkintinas.
9. CK 6.37 straipsnio 2 dalis ir 6.210 straipsnio 2 dalis numato, kad skolininkas privalo mokėti 6 (šešių) procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Taigi, ieškovei iš atsakovės priteistinos ir 6 proc. dydžio metinės palūkanos už priteistą 499,99 Eur sumą nuo bylos iškėlimo teisme (2020 m. vasario 6 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.37 ir 6.210 straipsniai).
10. Pagal CPK 93 straipsnio 1 dalį šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtos bylinėjimosi išlaidos priteisiamos iš antrosios šalies. Ieškinį tenkinus visiškai, ieškovei iš atsakovės priteistinos jos turėto bylinėjimosi išlaidos, viso – 191,50 Eur (10 Eur žyminio mokesčio ir 181,50 Eur advokato pagalbos išlaidų) (CPK 93 straipsnio 1 dalis).
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 262, 424 – 428 straipsniais,
n u s p r e n d ž i a :
ieškinį tenkinti.
Priteisti ieškovei uždarajai akcinei bendrovei „Bell Distribution“, įmonės kodas 302627606, iš atsakovės uždarosios akcinės bendrovės „Traškūs projektai“, įmonės kodas 303094680, 488,37 Eur (keturis šimtus aštuoniasdešimt aštuonis eurus 37 ct) skolą, 11,62 Eur (vienuolika eurų ir 62 euro centų) delspinigių, 6 (šešių) proc. dydžio metines procesines palūkanas už priteistą (499,99 Eur) sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2020 m. vasario 6 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 191,50 Eur (vieną šimtą devyniasdešimt vieną eurą ir 50 euro centų) bylinėjimosi išlaidų.
Atsakovė per 20 (dvidešimt) dienų nuo šio sprendimo įteikimo dienos privalo įvykdyti preliminarų sprendimą arba jį priėmusiam teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus, pagrįstus leistinomis įrodinėjimo priemonėmis.
Jei atsakovė per 20 (dvidešimt) dienų nuo preliminaraus sprendimo priėmimo teismo sprendimą įvykdo ir raštu pateikia teismui tai patvirtinančius dokumentus, teismas nutartimi preliminarų sprendimą panaikina ir bylą nutraukia.
Jeigu per 20 (dvidešimt) dienų nuo preliminaraus teismo sprendimo įteikimo dienos prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus teismo sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovei gali būti išduotas vykdomasis raštas.
Preliminarus teismo sprendimas apeliacine ar kasacine tvarka neskundžiamas.
Teisėja Rasa Bagdžiūtė