Administracinė byla Nr. N575-6424/2010
Procesinio sprendimo
kategorija 52.4.; 79.2. (S)
LIETUVOS
VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMAS
N U T A R T I S
2010 m. rugpjūčio 30 d.
Vilnius
Lietuvos vyriausiojo administracinio
teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano Ablingio, Ričardo
Piličiausko (pranešėjas) ir Virgilijaus Valančiaus (kolegijos pirmininkas), teismo
posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo R. J. atskirąjį
skundą dėl Panevėžio apygardos administracinio teismo 2010 m. birželio 17 d.
nutarties R. J. administracinio teisės pažeidimo byloje.
Teisėjų kolegija
n u s t a t ė : I.
Panevėžio apskrities
valstybinės mokesčių inspekcijos 2010 m. sausio 26 d. nutarimu (toliau
– ir Nutarimas) R. J. už Lietuvos
Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 172 straipsnio 1 dalyje
numatyto pažeidimo padarymą skirta 750 Lt bauda.
Administracinėn
atsakomybėn patrauktas R.
J. (toliau – ir
pareiškėjas) 2010 m. birželio 7 d. (b. l. 2-4) Panevėžio apygardos
administraciniam teismui pateikė skundą dėl Nutarimo panaikinimo, kartu
prašydamas atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą.
Panevėžio apygardos
administracinis teismas 2010 m. birželio 17 d. nutartimi nutarė prašymo
atnaujinti praleistą Nutarimo apskundimo terminą netenkinti, atsisakyti priimti
R. J. pateiktą skundą ir, nutarčiai įsiteisėjus,
grąžinti jį su priedais pareiškėjui. Teismas
nustatė, kad pareiškėjas dalyvavo
surašant administracinio teisės pažeidimo protokolą ir jam buvo pranešta, kad jo
administracinio teisės pažeidimo byla bus nagrinėjama 2010 m. sausio 26 d. R. J. į bylos nagrinėjimą neatvyko. Nutarimo nuorašas jam
buvo išsiųstas paštu jo gyvenamosios vietos adresu, tačiau R.
J. siuntos neatsiėmė ir 2010 m. kovo 2 d. nutarimo nuorašas iš pašto buvo
grąžintas Panevėžio apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau – ir
Institucija). 2010 m. kovo 16 d. ir 2010
m. kovo 30 d. Institucija paskelbė apie nutarimo priėmimą vietinėje ir
respublikinėje spaudoje bei kvietė R. J. atsiimti nutarimo. Po to nutarimas buvo perduotas vykdyti
antstoliui, kuris 2010 m. gegužės 18 d. pradėjo vykdymo veiksmus, 2010 m.
gegužės 20 d. areštavo skolininko turtą. 2010 m. birželio 1 d. R. J. nuvyko į Panevėžio
apskrities valstybinę mokesčių inspekciją ir gavo nutarimo nuorašą, susipažino
su nutarimo tekstu. Teismas konstatavo, kad informacijos apie priimtą nutarimą
paskelbimas spaudoje laikytinas tinkamu dokumentų įteikimu administracinio
teisės pažeidimo bylos proceso dalyviui viešo paskelbimo būdu. Pažymėjo, kad R. J. nenurodė priežasčių, trukdžiusių apskųsti nutarimą per
10 dienų nuo 2010 m. gegužės 20 d.
R. J. 2010 m. liepos 7 d. (b. l. 19-21) pateikė atskirąjį
skundą, prašydamas panaikinti Panevėžio apygardos administracinio teismo 2010
m. birželio 17 d. nutartį ir perduoti bylą nagrinėti kitam teismui. Pareiškėjas
nurodo, kad 2010 m. gegužės 20 d., kai buvo areštuotas jo turtas, nieko
nežinojo apie jam Nutarimu paskirtą baudą. Pažymi, kad nutarimo nuorašo paštu
negavo, o laikraščių, kuriuose buvo paskelbta apie Nutarimo jo atžvilgiu
priėmimą, neskaito. Be to, pabrėžia, kad Panevėžyje nėra nei vieno advokato,
besispecializuojančio administracinėse bylose, todėl teko kreiptis į kito
miesto teisininkus.
Teisėjų kolegija
k o n s t a t u o j
a : II.
Atskirasis skundas atmestinas.
ATPK 293 straipsnyje įtvirtinta, jog
skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas
per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas
dėl svarbių priežasčių, jį pareiškėjo prašymu gali atnaujinti atitinkamas
administracinis teismas.
Nagrinėjamu atveju nustatyta, kad skundžiamas Nutarimas buvo priimtas
2010 m. sausio 26 d., taigi vadovaujantis ATPK 293 straipsniu, paskutinė
termino diena skundui paduoti buvo 2010 m. vasario 5 d., tačiau R. J. skundą teismui pateikė tik 2010 m. birželio 7 d.
(b. l. 2-4), t. y. praleidęs įstatymo numatytą terminą.
Kaip ne kartą yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis
teismas, sprendžiant termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių
priežasčių jis praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis
pripažįstant tik objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes,
sutrukdžiusias asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti skundą.
Iš
bylos medžiagos matyti, kad R. J. nedalyvavo Panevėžio
apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos posėdyje nagrinėjant jo
administracinio teisės pažeidimo bylą. ATPK 288 straipsnio 2 dalyje
reglamentuota, kad nutarimo nuorašas per tris dienas įteikiamas arba išsiunčiamas
<…> asmeniui, dėl kurio nutarimas priimtas <…>. Byloje esantis
vokas su pašto spaudu, žyminčiu laiško išsiuntimo datą bei akcinės bendrovės „Lietuvos
paštas“ registruotų siuntų sąrašo išrašas (administracinė byla Nr.
ATP-184246-25-2010, b. l. 19-22) patvirtina, kad Nutarimo nuorašas pareiškėjui
buvo išsiųstas 2010 m. sausio 27 d., tai yra nepraleidus ATPK 288 straipsnyje
nustatyto trijų dienų termino. Tačiau 2010 m. kovo 2 d. laiškas Panevėžio apskrities
valstybinei mokesčių inspekcijai grįžo neįteiktas su žyma, kad asmuo neatsiėmė
laiško (administracinė byla Nr. ATP-184246-25-2010, b. l. 18). Atsižvelgdama į
tai, Institucija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo
įstatymo 164 straipsnio 5 dalimi, 2010 m. kovo 16 d. ir 2010 m. kovo 30 d.
paskelbė pranešimus laikraščiuose „Panevėžio balsas“ ir „Lietuvos žinios“,
kuriuose R. J. per nustatytą 5 dienų terminą buvo siūloma
atvykti į Panevėžio apskrities valstybinę mokesčių inspekciją atsiimti Nutarimo
nuorašo (administracinė byla Nr. ATP-184246-25-2010, b. l. 26-29).
Įstatyme numatytas trumpas, vos
dešimties dienų terminas skundui paduoti, įpareigoja asmenis, turinčius teisę
skųsti byloje priimtą nutarimą, šia savo procesine teise naudotis itin
operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu atveju jų
procesinė teisė teikti byloje apeliacinį skundą nebus ginama. Pažymėtina, jog R. J. apie teismo posėdį buvo informuotas, jokių priežasčių,
užkertančių kelią jame dalyvauti ir pasidomėti apie priimtą nutarimą, nenurodė,
tokių aplinkybių nenustatė ir apeliacinės instancijos teismas. Jokių objektyvių
priežasčių, pateisinančių delsimą pateikti skundą nuo 2010 m. kovo 30 d. pareiškėjas
taip pat nenurodė. Todėl spręstina, kad elgdamasis rūpestingai ir atidžiai,
pareiškėjas galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių, siekdamas
įgyvendinti savo teisę į apeliaciją per įstatymo numatytą terminą. Atsižvelgus
į tai, spręstina, kad siekdamas realizuoti apeliacijos teisę laiku, R. J. neveikė pakankamai operatyviai ir rūpestingai.
Remiantis
tuo, kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas skundui paduoti praleistas ne
dėl svarbių priežasčių, o dėl paties administracinėn atsakomybėn patraukto
asmens subjektyvių veiksmų, tai yra pasirinkto elgesio modelio. Esant šioms
aplinkybėms pirmosios instancijos teismo nutartis, kuria neatnaujintas terminas skundui paduoti ir atsisakyta
skundą priimti, vertintina kaip teisėta ir pagrįsta, tenkinti administracinėn
atsakomybėn patraukto asmens atskirąjį skundą nėra pagrindo.
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos
įstatymo 151 straipsnio 1 punktu, teisėjų kolegija
n u t a r i a :
R. J. atskirąjį
skundą atmesti.
Panevėžio
apygardos administracinio teismo 2010 m. birželio 17 d. nutartį palikti nepakeistą.
Nutartis neskundžiama.
Teisėjai Antanas
Ablingis
Ričardas
Piličiauskas
Virgilijus Valančius