Civilinė byla Nr. B2-3-258/2020
Teisminio proceso Nr. 2-55-3-01698-2011-3
Procesinio sprendimo kategorija 3.4.3.11
(S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMAS
S P R E N D I M A S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
Vilnius
2020 m. gegužės 7 d.
Vilniaus apygardos teismas, teisėja Rita Kisielienė,
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjus bankrutavusios AB „Vievio paukštynas“ nemokumo administratoriaus prašymą dėl įmonės pabaigos,
nustatė:
Vilniaus apygardos teismo 2011-06-30 d. nutartimi AB „Vievio paukštynas“ iškelta bankroto byla, įmonės nemokumo administratoriumi buvo paskirta UAB „Įmonių bankroto administravimo ir teisinių paslaugų biuras“. Ši teismo nutartis įsiteisėjo 2011-09-11.
Vilniaus apygardos teismo 2012-04-24 d. nutartimi atstatydinus UAB „Įmonių bankroto administravimo ir teisinių paslaugų biurą“ naujuoju AB „Vievio paukštynas“ bankroto administratoriumi paskirta UAB „Valeksa“.
Vilniaus apygardos teismo 2015-12-14 d. nutartimi bankrutuojanti AB „Vievio paukštynas“ pripažinta bankrutavusi paskelbta likviduojama.
Nemokumo administratorius nurodė, jog 2017-05-19 d. įvykusiame Įmonės kreditorių komiteto posedyje 3 darbotvarkės klausimu priimtas nutarimas ( priedas Nr 1): Užbaigus įmonės likvidavimo procedūras (pardavus visą įmonės turtą ir ginčytinas reikalavimo teises, perdavus įmonės dokumentus saugoti į archyvą, ĮBĮ nustatyta tvarka paskirsčius bankroto proceso metu sukauptas lėšas), siūlyti teismui priimti sprendimą dėl bankrutavusios AB Vievio paukštynas pabaigos: Įgalioti Administratorių atstovauti įmonei teisme, perduodant įmonės dokumentus archyvui, gaunant pažymas, išregistruojant įmonę iš Juridinių asmenų registro bei atliekant kitus veiksmus, susijusius su bankrutavusios AB Vievio paukštynas likvidavimo procedūros užbaigimu. 2018-11-08 LR Aplinkos ministerijos Vilniaus valdyba išdavė pažymą Nr. (18.4)-AD5-8520 , (Priedas Nr. 2), kurioje nurodė, kad Įmonei neturi pretenzijų dėl atliekų ar užteršto dirvožemio. Administratorius gautas lėšas už turto pardavimą bei sukaupas iš veiklos kreditoriams paskirstė pagal Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo 34 ir 35 straipsnių nuostatas: buvo patenkintas hipoteka užtikrintas finansinis reikalavimas bei dalis pirmos eilės kreditorių finansinių reikalavimų.
Nemokumo administratorius nurodė, jog jam nėra žinomos žemiau išvardintų kreditorių sąskaitos: 1. A. M. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 22,59 Eur;
2. I. P. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 494,64 Eur;
3. B. N. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 102,63 Eur,
4. L. A. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 260,78 Eur,
5. L. T. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 75,48 Eur;
6. Š. L. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 538,79 Eur;
7. Š. V. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 1 381,86 Eur;
8. U. V. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 180,88 Eur;
9. V. A. a.k. (duomenys neskelbtini) tenkanti suma 177,76 Eur.
Nemokumo administratorius prašo leisti atidaryti depozitinę banko sąskaitą, išvardintų kreditoriams tenkančių lėšų deponavimui, priimti sprendimą dėl AB “Vievio paukštynas” pabaigos.
V. D., nagrinėjamoje byloje perėmęs kreditorių UAB “Novakopa”, Vokietijos įmonės Te So Ten Elsen GmbH reikalavimus, pateikė prašymą atmesti BAB “Vievio paukštynas” nemokumo administratoriaus prašymą dėl įmonės pabaigos ir nurodė, jog nemokumo administratorius vadovaujasi 2017-05-19 Bendrovės kreditorių komiteto nutarimu 3 darbotvarkės klausimu (protokolas Nr. 27). Tačiau, Bendrovės kreditorių komitetas yra nereprezentatyvus, veikia priešingai Bendrovės kreditorių daugumos interesais Bendrovės kreditoriams to net nežinant. Kreditoriaus V. D. 2020-04-28 d. BAB “Vievio paukštynas” nemokumo administratoriui pateikė prašymą sušaukti bendrovės kreditorių susirinkimą, kuriame, būtų sprendžiami klausimai dėl įmonės pabaigos, kreditorių susirinkimo pirmininko ir kreditorių komiteto narių pakeitimo. Todėl mano, jog prašymas dėl Bendrovės pabaigos negali būti nagrinėjamas iki kol nebus sušauktas Bendrovės kreditorių susirinkimas, kurį Kreditorius paprašė sušaukti ne vėliau, nei 2020 m. gegužės 28 d. Kreditoriaus yra baigiamas rengti kasacinis skundas byloje, kurioje Kreditoriaus prašo Bendrovės naudai priteisti 5 431 768 Eur sumą iš UAB „Vievio paukščiai“ ir kuris bus pateiktas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo gegužės mėnesio atrankos kolegijai. V. D. teismui yra pateikęs ieškinį, kuriuo prašo Bendrovės naudai priteisti 1 951 316,37 Eur sumą. VĮ „Registrų centras“ Bendrovė nėra pateikusi finansinės atskaitomybės dokumentų už 2017, 2018 ir 2019 metus, nors, sprendžiant iš bankroto byloje esančių kreditorių komiteto nutarimų, bent jau 2017 metais vis dar vykdė ūkinę – komercinę veiklą, o 2018 m. buvo parduotas Bendrovės turtas. Kreditoriaus nuomone, sprendimas dėl Bendrovės pabaigos negali būti priimtas nepateikus Bendrovės kreditoriams ir VĮ „Registrų centras“ finansinės atskaitomybės dokumentų, dėl kurių gali kisti Bendrovės kreditorių sąrašas ir jų turimų reikalavimų proporcijos ir nėra aiškūs Bendrovės pelno/nuostolio rezultatai vykdant ūkinę komercinę veiklą 2017 – 2018 metais, gauto pelno (nuostolio) paskirstymas ir t. t., o paaiškėjus, kad Bendrovė patyrė nuostolį ir nustačius, kad dėl jo buvo atsakingi tretieji asmenys, įvertinus ir Kreditoriaus pareikštus reikalavimus teismuose, egzistuoja tikimybė, kad jų patenkinimo atveju gali būti atkurtas Bendrovės mokumas. Todėl, egzistuojant teisme bylų ir galimybei atkurti Bendrovės mokumą, sprendimas dėl Bendrovės pabaigos priimtas būti negali, kadangi priėmus sprendimą dėl Bendrovės pabaigos tokios bylos negalėtų būti tęsiamos, nes reikalavimai jose yra pareikšti Bendrovės vardu, ir turėtų būti nutrauktos asmeniui išregistruotam iš juridinių asmenų registro dėl įmonės pabaigos
Įmonės veikla pripažintina pasibaigusi.
Bankroto byloje nustatyta, kad 2015-12-14 d. pripažinus AB „Vievio paukštynas“ bankrutavusią ir paskelbus ją likviduojama buvo pradėtos įmonės likvidavimo dėl bankroto procedūros, kurių metu visas įmonės turtas parduotas, iš gautų lėšų dengtos bankroto administravimo išlaidos, iš dalies patenkinti kreditorių finansiniai reikalavimai, liko nepatenkinti pirmos eilės kreditorių, kurių reikalavimai susiję su darbo santykiais 108 606,47 Eur, 1-os eilės kreditorių, kurių reikalavimai atsirado už perdirbti supirktą žemės ūkio produkciją- 829 170,08 Eur, 2-os eilės kreditorių -1 336 941,18 Eur ir 3-ios eilės kreditorių 4 393 022,36 Eur, viso 6 667 740,10 Eur kreditoriniai reikalavimai. Įmonės dokumentai perduoti į archyvą. Pateikta Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Vilniaus valdybos 2018-11-08 d. pažyma Nr. (18.4)-AD5-8520, kurioje nurodyta, kad bankrutuojanti AB „Vievio paukštynas“ nebuvo įtraukta į aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Vilniaus valdybos Elektrėnų aplinkos apsaugos inspekcijos kontroliuojamų subjektų sąrašą. Atlikus neplaninį bankrutuojančios AB „Vievio paukštynas“ patikrinimą, vadovaujantis Aplinkos apsaugos kontrolės informacinės sistemos duomenimis nustatyta, kad bankrutuojanti AB „Vievio paukštynas“ už aplinkos teršimą bausta nebuvo, duomenų, kad paliko sukauptas atliekas ar užterštą gruntą nėra, kitų neįvykdytų aplinkosauginių įsipareigojimų neturi.
Juridinių asmenų nemokumo įstatymo 84 straipsnio 3 dalyje imperatyviai nustatyta, kad Juridinio asmens likvidavimas dėl bankroto negali trukti ilgiau kaip vienus metus nuo teismo nutarties likviduoti juridinį asmenį dėl bankroto įsiteisėjimo dienos. Teismas turi teisę šio straipsnio 3 dalyje nurodytą terminą pratęsti, jeigu dėl to su motyvuotu prašymu kreipėsi nemokumo administratorius arba kreditorių susirinkimas. Įmonės likvidavimo terminas pasibaigęs.
BAB „Vievio paukštynas“ bankroto byloje V. D. kreditoriumi tapęs 2018-06-05 d. įsiteisėjus 2018-04-17 d. teismo nutarčiai dėl reikalavimo teisių perėmimo iš BAB „Vievio paukštynas“ kreditoriaus Te So Ten Elsen GmbH ir 2018-07-26d. įsiteisėjus Vilniaus apygardos teismo 2018-07-18d. nutarčiai dėl reikalavimo teisių perėmimo iš UAB „Novakopa“, pateikė prašymą netenkinti prašymo dėl įmonės pabaigos tuo pagrindu, kad egzistuojant teisme bylų ir galimybei atkurti bendrovės mokumą, sprendimas dėl bendrovės pabaigos priimtas būti negali.
Nagrinėjamoje dalyje nustatyta, kad kreditorius 2020-05-06 d. Vilniaus apygardos teismui pateikė netiesioginį ieškinį atsakovui UAB „Valeksa“ dėl 1 951 316,37 Eur žalos atlyginimo (civilinė byla e2-3209-258/2020). Šios bylos nagrinėjimo dienai nėra išspręstas pateikto ieškinio priėmimo klausimas. Teismas, įvertinęs nurodytą aplinkybę daro išvada, jog bankrutavusios įmonės likvidavimo procedūra yra baigta, atlikti visi su įmonės likvidavimu susiję veiksmai, o kreditoriaus teismui pateiktas ieškinys atsakovui UAB „Valeksa“, kuriuo siekiama sukurti trečiojo asmens BAB „Vievio paukštynas“ turtinę teisę į atsakovą UAB „Valeksa“, kaip ir kitos kreditoriaus nurodytos aplinkybės dėl kasacinio skundo ruošimo, finansinės atskaitomybės dokumentų registravimo, nesudaro pagrindo netenkinti prašymo dėl įmonės pabaigos.
Esant nurodytoms aplinkybėms, sutinkamai su Lietuvos Respublikos juridinių asmenų nemokumo įstatymo 100 straipsniu, priimtinas sprendimas dėl bankrutavusios AB „Vievio paukštynas“ pabaigos.
Vadovaujantis išdėstytu, CPK 259 str., 260 str., 270 str., teismas,
n u s p r e n d ė :
Pripažinti bankrutavusios AB „Vievio paukštynas“ (juridinio asmens kodas 181257637 ) pabaigą.
Įpareigoti nemokumo administratorių ne vėliau kaip per 14 dienų nuo teismo sprendimo dėl juridinio asmens pabaigos įsiteisėjimo dienos kreiptis į Juridinių asmenų registro tvarkytoją jo veiklą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka dėl juridinio asmens išregistravimo.
Sprendimas per 30 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui paduodant apeliacinį skundą per Vilniaus apygardos teismą.
Teisėja Rita Kisielienė