Administracinė byla Nr.
N575-3752/2011
Teisminio proceso Nr. 4-61-3-01662-2010-2
Procesinio sprendimo
kategorija 52.4
(S)
LIETUVOS
VYRIAUSIASIS ADMINISTRACINIS TEISMAS
N U T A R T I S
2011 m. kovo 18 d.
Vilnius
Lietuvos
vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Antano
Ablingio (kolegijos pirmininkas), Ričardo Piličiausko (pranešėjas) ir
Virgilijaus Valančiaus, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo R. A. prašymą atnaujinti praleistą apeliacinio skundo padavimo
terminą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2011 m. sausio 21 d.
nutarties R. A. administracinio teisės pažeidimo
byloje apskundimo.
Teisėjų kolegija
n u s t a t ė : I.
Vilniaus apygardos administracinis
teismas 2011 m. sausio 21 d. nutartimi netenkino R. A. skundo
dėl Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūros
2010 m. spalio 25 d. nutarimo, kuriuo pareiškėjui už Lietuvos Respublikos
administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ir ATPK) 85 straipsnio 1
dalyje numatyto pažeidimo padarymą buvo paskirta 200 litų bauda, panaikinimo
ir minėtą nutarimą paliko nepakeistą.
Administracinėn atsakomybėn
patrauktas R. A. 2011 m. vasario 18 d. pateikė
apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo 2011 m. sausio
21 d. nutarties panaikinimo, kartu prašydamas atnaujinti praleistą apeliacinio
skundo padavimo terminą. Prašymas atnaujinti terminą skundui paduoti
grindžiamas tuo, kad pareiškėjas klaidingai manė, jog teismui apeliacinį skundą
pateiks advokatas.
Teisėjų kolegija
k o n s t a t u o j a : II.
Prašymas
atnaujinti terminą apeliaciniam skundui paduoti netenkinamas.
Lietuvos
Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (toliau – ir ABTĮ)
128 straipsnis (įstatymo redakcija,
galiojusi iki 2011 m. sausio 1 d.) numato, kad apylinkių teismų ir apygardų
administracinių teismų nutarimai ir nutartys, priimti nagrinėjant
administracinių teisės pažeidimų bylas pirmąja instancija, apeliacine tvarka
per dešimt dienų nuo nutarimo (nutarties) paskelbimo gali būti skundžiami
Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Nagrinėjamu atveju
nustatyta, kad skundžiama Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartis
priimta 2011 m. sausio 21 d., taigi, vadovaujantis ABTĮ 128 straipsniu,
paskutinė termino diena apeliaciniam skundui paduoti buvo 2011 m. sausio 31
d. Tačiau R. A. apeliacinį skundą teismui pateikė tik 2011 m.
vasario 18 d. (pagal pašto spaudą ant voko), t. y. praleidęs įstatymo numatytą
terminą.
Kaip ne kartą
yra pažymėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, sprendžiant
termino atnaujinimo klausimą būtina nustatyti, dėl kokių priežasčių jis
praleistas, svarbiomis termino praleidimo priežastimis pripažįstant tik
objektyvias, nuo asmens valios nepriklausiusias aplinkybes, sutrukdžiusias
asmeniui įstatymo nustatytu terminu pateikti apeliacinį skundą.
Prašymą
atnaujinti terminą skundui paduoti R. A. grindžia tuo, kad klaidingai
manė, jog teismui apeliacinį skundą pateiks advokatas.
Iš pirmosios
instancijos teismo posėdžio protokolo matyti, kad pareiškėjas nedalyvavo teismo
posėdyje, kuriame buvo skelbiama Vilniaus apygardos administracinio teismo 2011 m.
sausio 21 d. nutartis (b. l. 26). ABTĮ 93 straipsnyje
reglamentuota, kad, jeigu
įstatymas nenustato kitaip, per tris dienas nuo sprendimo surašymo dienos bylos
šalims <…>, kurie nedalyvavo teismo posėdyje, išsiunčiami administracinio
teismo sprendimo nuorašai. Iš byloje esančio pirmosios
instancijos teismo lydraščio (b. l. 32) matyti, jog R. A. skundžiamos
nutarties nuorašas išsiųstas 2011 m. sausio 24 d., tai yra nepažeidus
ABTĮ 93 straipsnyje nustatyto trijų dienų termino. Kita vertus, pareiškėjas
teigia, kad klaidingai manė, jog apeliacinį skundą teismui pateiks advokatas. Tačiau
iš bylos medžiagos matyti, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo
nebuvo sudaręs jokios teisinio atstovavimo sutarties dėl apeliacinio skundo
padavimo, todėl minėtas pareiškėjo teiginys vertintinas kritiškai.
Pažymėtina,
kad įstatyme numatytas trumpas terminas skundui paduoti įpareigoja asmenis,
turinčius teisę skųsti byloje priimtą nutartį, šia savo procesine teise
naudotis itin operatyviai, atidžiai, rūpestingai bei sąžiningai, nes priešingu
atveju jų procesinė teisė teikti byloje apeliacinį skundą nebus ginama. Jokių
objektyvių priežasčių, pateisinančių delsimą pateikti apeliacinį skundą, R. A. nenurodė. Tokių nenustatė ir apeliacinės instancijos
teismas, todėl spręstina, kad elgdamasis rūpestingai ir atidžiai, pareiškėjas
galėjo operatyviai imtis atitinkamų priemonių, siekdamas laiku įgyvendinti savo
teisę į apeliaciją. Atsižvelgus į tai, spręstina, kad siekdamas realizuoti
apeliacijos teisę, R. A. neveikė pakankamai operatyviai ir
rūpestingai.
Remiantis tuo,
kas išdėstyta, darytina išvada, jog terminas apeliaciniam skundui paduoti
praleistas ne dėl svarbių priežasčių, o dėl paties R. A. subjektyvių
veiksmų (nepakankamo rūpestingumo operatyviai ginti savo teises ir teisėtus
interesus), todėl prašymas atnaujinti apeliacinio skundo padavimo terminą
netenkinamas.
Vadovaudamasi
Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo 34 straipsnio
1 dalimi, 122 straipsnio 5 dalimi, 134 straipsnio 3 dalies 1 punktu,
teisėjų kolegija
n u t a r i a :
R. A. prašymo netenkinti, praleisto termino apeliaciniam
skundui paduoti neatnaujinti ir apeliacinį skundą su priedais grąžinti jį
padavusiam asmeniui.
Nutartis
neskundžiama.
Teisėjai
Antanas Ablingis
Ričardas Piličiauskas
Virgilijus Valančius