Civilinė byla Nr. 2S-1143-555/2019
Teisminio proceso Nr. 2-53-3-00232-2019-2
Procesinio sprendimo kategorijos:
3.3.2.5; 3.4.5.11; 3.5.1; 3.5.9
(S)
KAUNO APYGARDOS TEISMAS
N U T A R T I S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2019 m. rugpjūčio 29 d.
Kaunas
Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Egidijus Tamašauskas,
teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo J. Š. atskirąjį skundą dėl Marijampolės apylinkės teismo 2019 m. kovo 12 d. nutarties civilinėje byloje Nr. 2YT-1928-503/2019 pagal pareiškėjo J. Š. skundą dėl antstolio veiksmų, suinteresuoti asmenys antstolis A. M., išieškotojas Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilkaviškio rajono policijos komisariatas.
Teismas
n u s t a t ė :
I. Ginčo esmė
1. Pareiškėjas J. Š. 2019 m. sausio 2 d. skundu kreipėsi į antstolį A. M., prašydamas atnaujinti 2019 m. sausio 2 d. skundo dėl antstolio A. M. procesinių veiksmų ir atsisakymo atlikti procesinius veiksmus padavimo terminus, panaikinti 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymą, įpareigoti antstolį taikyti baudos priverstinio vykdymo senaties terminą ir vykdomąją bylą nutraukti.
2. Pareiškėjas skunde nurodė, kad skundžiamas antstolio 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymas Nr. S‑18‑135‑14685 yra nepagrįstas ir neteisėtas, nes priimtas pasibaigus įstatymo leidėjo nustatytam penkerių metų priverstinio baudos išieškojimo terminui, pažeidus jo teisę nutarimu paskirtą nuobaudą įvykdyti atliekant viešuosius darbus. Jam 2011 m. gruodžio 27 d. nutarimu, priimtu administracinio teisės pažeidimo byloje Nr. 56N-1330703-11, paskirtos 173,77 Eur baudos priverstinio išieškojimo penkerių metų senaties terminas baigėsi 2016 m. vasario mėn., todėl skundžiamas antstolio patvarkymas, priimtas po šešių su puse metų nuo teisės į priverstinį baudos išieškojimą atsiradimo dienos, t. y. pasibaigus nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo teisei, yra neteisėtas ir turi būti panaikintas. Pareiškėjas pažymėjo, kad per vienerius metus nuo nutarimo skirti baudą pateikimo priverstinai vykdyti dienos, antstolis jo pajamas tikrino du kartus, t. y. užklausos buvo teikiamos 2012 m. kovo 15 d. ir 2013 m. sausio 28 d., tačiau net į abi užklausas gavęs atsakymus, kad jis (pareiškėjas) neturi draudžiamųjų pajamų, ir per įstatymo nustatytą vienerių metų laikotarpį neradęs jokių pajamų baudai išieškoti, neįvykdė savo įstatyminės pareigos ir nutarimo skirti baudą negrąžino mokesčių administratoriui. Tokiu būdu buvo pažeista jo teisė ir teisėtas interesas į nutarimu paskirtos baudos pakeitimą nemokamais viešaisiais darbais. Antstolis tai pat atliko neteisėtus veiksmus, kadangi jis jo nedraudžiamąsias pajamas iki 2018 m. rugsėjo 13 d. savavališkai tikrino dar aštuonis kartus, o neturėdamas teisinio pagrindo, 2018 m. kovo 26 d. antstolis rinko informaciją apie jį iš įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų asmenų registro. Pareiškėjas taip pat teigė, kad visas už administracinius teisės pažeidimus jam paskirtas pinigines nuobaudas (baudas), net ir neturėdamas piniginių lėšų, yra įvykdęs tinkamai. Administracinės baudos buvo pakeistos į viešuosius darbus, kuriuos jis sąžiningai yra atlikęs. Dėl antstolio kaltės, negrąžinus nutarimo skirti baudą mokesčių administratoriui, aplamai nebuvo sprendžiamas nutarimu skirtos baudos pakeitimo į viešuosius darbus klausimas, o jis neturėjo realios galimybės atlikti viešuosius darbus ir tokiu būdu pastarąją piniginę nuobaudą įvykdyti laiku ir tinkamai.
3. Antstolis A. M. 2019 m. sausio 9 d. patvarkymu atsisakė atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą ir 2019 m. sausio 2 d. skundo netenkinęs kartu su vykdomąja byla persiuntė jį nagrinėti teismui. Antstolis nurodė, kad buvo parengtas ir į VSDFV išsiųstas 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymas dėl skolos išieškojimo, kurio nuorašas buvo siųstas ir skolininkui. Skolininkas laiško nurodytu adresu nepriėmė, buvo paliktas pranešimas, tačiau į jį skolininkas nereagavo. Pagal CPK 604 straipsnį pašto siunta laikyta įteikta, praėjus 5 dienoms nuo išsiuntimo. Tai, kad skolininkas žinojo apie išsiųsta 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymą liudija tai, jog skolininkas buvo atvykęs į kontorą. Vadovaujantis CPK 512 straipsniu, skundas dėl antstolių veiksmų gali būti paduodamas ne vėliau kaip per 20 dienų nuo tos dienos, kurią skundą pateikiantis asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą arba atsisakymą jį atlinki, bet ne vėliau kaip per 90 dienų nuo skundžiamo veiksmo atlikimo. Skolininkas skundą dėl antstolio procesinių veiksmų galėjo pateikti ne vėliau kaip iki 2018 m. gruodžio 18 d., todėl skundas buvo pateiktas praleidus tiek bendrąjį 20 dienų, tiek ir naikinamąjį 90 dienų terminus. Antstolis atsisakė atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą ir skundo netenkino.
4. Marijampolės apylinkės teismas 2019 m. sausio 15 d. nutartimi, priimta civilinėje byloje Nr. 2YT-1137-1021/2019, atsisakė priimti pareiškėjo J. Š. 2019 m. sausio 2 d. skundą vykdomojoje byloje Nr.(duomenys neskelbtini) dėl antstolio A. M. veiksmų kaip nenagrinėtiną teisme civilinio proceso tvarka ir grąžino antstoliui jo 2019 m. sausio 9 d. patvarkymą Nr.S-19-135-1034 vykdomojoje byloje Nr.(duomenys neskelbtini) bei vykdomąją bylą Nr.(duomenys neskelbtini).
5. Pareiškėjas J. Š. kreipėsi į teismą su 2019 m. vasario 5 d. skundu, prašydamas atnaujinti praleistą 2019 m. sausio 2 d. skundo dėl antstolio procesinių veiksmų ir atsisakymo atlikti procesinius veiksmus vykdomojoje byloje (duomenys neskelbtini) padavimo terminą; panaikinti antstolio A. M. 2019 m. sausio 9 d. patvarkymą Nr. S-19-135‑1034 dėl atsisakymo tenkinti 2019 m. sausio 2 d. skundą; patenkinti 2019 m. sausio 2 d. skundą dėl antstolio procesinių veiksmų ir atsisakymo atlikti procesinius veiksmus vykdomojoje byloje.
6. Pareiškėjas 2019 m. vasario 5 d. skunde nurodė, kad antstolio nurodytos aplinkybės apie 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo jam išsiuntimą, įteikimą ir žinojimą yra prielaidos. Antstolis nepateikė įrodymų, kada 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymas jam buvo išsiųstas. Išsiuntimo aplinkybes patvirtinančių įrodymų vykdomojoje byloje nėra. Pareiškėjas taip pat nurodė, kad skundžiamą antstolio patvarkymą jis gavo tik 2018 m. lapkričio mėn., kai jo kopiją prašymo pagrindu jam atsiuntė VSDFV Marijampolės skyrius. Be to, antstolio terminų skaičiavimas ydingas. Nors antstolis nurodė, kad dėl 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo skundo padavimo naikinamasis 90 dienų terminas baigėsi 2018 m. gruodžio 18 d., bet vadovaujantis Civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 512 straipsniu, jis turėjo baigtis 2018 m. gruodžio 12 d. Antstolis nevertino, kad jis (pareiškėjas) neturi teisinių žinių. Skundui parengti buvo reikalinga teisininko pagalba, už kurią susimokėti negalėjo dėl mažų pajamų. Valstybės garantuojamos antrinės teisinės pagalbos suteikimo procedūros užtruko, todėl jis praleido antstolio veiksmų apskundimo terminus. Antstolis nevertino ir svarbiausios aplinkybės, kad skundo dėl to, jog antstolis 2011 m. gruodžio 27 d. nutarimo skirti baudą negrąžino mokesčių administratoriui po vienerių metų (2013 m. vasario 23 d.), net ir nustatęs, jog nėra lėšų iš kurių būtų galima priverstinai išieškoti, padavimo 20 dienų apskundimo terminas 2019 m. sausio 2 d. skundo padavimo antstoliui dieną (2019 m. sausio 3 d.) nebuvo pasibaigęs, nes jis apie šį antstolio veiksmo neatlikimą sužinojo 2018 m. gruodžio 18 d., jam teikiant antrinę teisinę pagalbą. Pareiškėjas teigė, kad dėl 2013 m. vasario mėn. neatlikto antstolio veiksmo yra pažeista jo teisė ir teisėtas interesas už nutarimu paskirtą baudą atlikti viešuosius darbus. Tuo tarpu sumokėjus dėl antstolio kaltės į viešuosius darbus nepakeistą baudą, pasunkėtų ir taip sunki jo ekonominė padėtis.
7. Suinteresuotas asmuo antstolis A. M. atsiliepime į 2019 m. vasario 5 d. skundą nurodė analogiškus argumentus kaip ir 2019 m. sausio 9 d. patvarkyme, papildomai nurodė, kad visi veiksmai vykdomojoje byloje atlikti laikantis CPK normų. Prašė skundą nagrinėti teismo nuožiūra.
II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė
8. Marijampolės apylinkės teismas 2019 m. kovo 12 d. nutartimi nutraukė civilinę bylą dalyje dėl pareiškėjo J. Š. reikalavimų dėl praleisto termino skundui paduoti atnaujinimo ir antstolio A. M. 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo Nr. S-18-135-14685 panaikinimo; kitų pareiškėjo J. Š. skundo dalių netenkino; nutarčiai įsiteisėjus, nutarė grąžinti vykdomąją bylą Nr. (duomenys neskelbtini) antstoliui.
9. Dėl nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties termino ir vykdomosios bylos nutraukimo. Teismas pažymėjo, kad nutarimas skirti baudą, pagal kurį užvesta vykdomoji byla, priimtas 2011 m. gruodžio 27 d., t. y. iki įsigaliojant Administracinių susižengimų kodeksui (iki 2017 m. sausio 1 d.), bauda nebuvo perkvalifikuota, todėl, vadovaujantis Administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo 5 straipsnio 4 dalimi, teisena nagrinėjamu vyksta pagal iki 2017 m. sausio 1 d. galiojusį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (toliau – ATPK). Teismas konstatavo, kad nagrinėjamam ginčui taikytina ATPK 308 straipsnio 1 dalies redakcija, galiojusi iki 2015 m. birželio 30 d., kurioje, priešingi nei vėlesnėje ATPK redakcijoje bei ANK 672 straipsnio 3 dalyje, nėra numatytas penkerių metų senaties terminas.
10. Teismas nustatė, kad vykdomoji byla pradėta pagal 2011 m. gruodžio 27 d. nutarimą skirti baudą, kuris antstolio kontoroje gautas 2012 m. vasario 22 d., antstolis 2012 m. vasario 27 d. patvarkymu priėmė vykdomąjį dokumentą vykdyti, todėl įstatymu nustatytas 3 mėnesių terminas perduoti vykdomąjį dokumentą vykdyti nebuvo praleistas.
11. Teismas sprendė, kad pareiškėjas, žinodamas apie jam paskirtą baudą bei faktą, kad nėra jos sumokėjęs, privalėjo aktyviai domėtis tolimesniu baudos išieškojimo procesu, bendradarbiauti su antstoliu ir vykdyti kitas CPK 644 straipsnyje nustatytas skolininko pareigas, o ne pasyviu elgesiu siekti išvengti baudos sumokėjimo. Vykdomojoje byloje nėra duomenų, patvirtinančių, jog pareiškėjas būtų bendradarbiavęs su antstoliu ar būtų domėjęsis vykdomosios bylos eiga, jog bauda būtų sumokėta gera valia.
12. Teismas nustatė, kad antstolis nuolat, sistemingai atliko vykdymo veiksmus, nuolatos teikė užklausas, tuo tarpu baudos išieškojimas užsitęsė būtent dėl pareiškėjo vengimo vykdyti paskirtą nuobaudą, t. y. pareiškėjas, žinodamas apie jam paskirtą baudą, jos nesumokėjo, nesidomėjo jos išieškojimu. Teismas antstolio aplaidumo ar neveikimo atliekant vykdymo veiksmus nenustatė. Teismas sprendė, kad antstolis vykdymo veiksmus atliko nepraėjus dviejiems metams nuo nutarimo skirti baudą gavimo, vykdymo laikotarpiu nėra dviejų metų laikotarpio, kai antstolis neatliko vykdymo veiksmų, todėl netaikė nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties termino ir vykdomosios bylos nenutraukė.
13. Dėl praleisto termino atnaujinimo skundui dėl 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo paduoti ir dėl 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo panaikinimo. Teismas nustatė, kad antstolis 2018 m. rugsėjo 13 d. priėmė skundžiamą patvarkymą, kuris 2018 m. rugsėjo 19 d. buvo išsiųstas skolininkui registruota pašto siunta. Ši siunta antstoliui buvo grąžinta su atžyma „Neatsiėmė pašte per siuntos saugojimo terminą“. Teismas, pasivadovavęs CPK 604 straipsniu, sprendė, kad 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymas pareiškėjui įteiktas 2018 m. rugsėjo 24 d. Tuo tarpu pareiškėjo 2019 m. sausio 2 d. skundas ir prašymas atnaujinti praleistą terminą antstolio kontoroje buvo gautas 2019 m. sausio 3 d., t. y., praėjus 112 dienų (13+31+30+31+3) nuo skundžiamo veiksmo – 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo priėmimo, atlikimo dienos ir atitinkamai suėjus devyniasdešimties dienų naikinamajam terminui. Teismas konstatavo, kad pareiškėjas, teikdamas skundą dėl antstolio veiksmų – 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo, praleido CPK 512 straipsnyje nustatytą naikinamąjį devyniasdešimties dienų terminą skundui pateikti, dėl ko praleistas terminas šiuo atveju negali būti atnaujinamas. Teismas nurodė, kad praleistas naikinamasis terminas neatnaujintinas, todėl 2019 m. sausio 2 d. skundo dalies dėl 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo teisėtumo ir pagrįstumo nenagrinėjo (CPK 510 straipsnio 5 dalis), o civilinę bylą dalyje dėl pareiškėjo reikalavimų dėl praleisto termino skundui paduoti atnaujinimo ir 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymo panaikinimo nutraukė.
14. Dėl 2019 m. sausio 9 d. patvarkymo panaikinimo. Teismas, įvertinęs byloje nustatytų aplinkybių visumą, sprendė, kad antstolio priimtas patvarkymas, kuriuo netenkintas pareiškėjo 2019 m. sausio 2 d. skundas, yra pagrįstas ir teisėtas.
III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai
15. Atskiruoju skundu pareiškėjas J. Š. prašo panaikinti Marijampolės apylinkės teismo 2019 m. kovo 12 d. nutartį ir perduoti bylą nagrinėti iš naujo pirmosios instancijos teismui, o teismui priimant naują sprendimą, t. y. išsprendus klausimą iš esmės, prašo atnaujinti praleistą 2019 m. sausio 2 d. skundo dėl antstolio procesinių veiksmų ir atsisakymo atlikti procesinius veiksmus padavimo terminą; panaikinti antstolio 2019 m. sausio 9 d. patvarkymą Nr. S‑19‑135‑1034 dėl atsisakymo tenkinti 2019 m. sausio 2 d. skundą; patenkinti 2019 m. sausio 2 d. skundą dėl antstolio procesinių veiksmų ir atsisakymo atlikti procesinius veiksmus. Atskirasis skundas grindžiamas šiais argumentais:
15.1. Nei 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymas Nr. S-18-135-14685, nei 2012 m. vasario 27 d. raginimas Nr. S-4513 įvykdyti sprendimą įteikti pareiškėjui nebuvo, todėl jis nežinojo apie pradėtą nutarimu paskirtos baudos priverstinį vykdymą. Vykdomojoje byloje nėra rašytinių įrodymų apie pastarųjų procesinių veiksmų atlikimą.
15.2. Skundo padavimo terminas yra praleistas dėl objektyvių priežasčių, o skundo naikinamasis terminas nėra pasibaigęs. 2018 m. spalio 30 d. pareiškėjas kreipėsi į VSDFV Marijampolės skyrių dėl informacijos apie netekto darbingumo pensijos sumažinimo teisinį pagrindą, ko pasėkoje jis raštais informuotas apie skundžiamą 2018 m. rugsėjo 13 d. patvarkymą. Tik tuomet jis sužinojo, kad antstolis priėmė patvarkymą dėl skolos išieškojimo.
15.3. Pareiškėjas apie tai, kad nutarimo skirti baudą priverstinis vykdymas pradėtas 2012 m. vasario 22 d., kad antstolis negrąžino nutarimo skirti baudą mokesčių administratoriui pasibaigus įstatymo leidėjo nustatytam vienerių metų terminui, kad savavališkai ir neteisėtai tikrino jo draudžiamąsias pajamas ilgiau nei penkerius metus, sužinojo tik jam teikiant antrinę teisinę pagalbą, 2018 m. gruodžio 18 d. suteiktos teisinės konsultacijos metu.
15.4. Pirmosios instancijos teismas padarė neteisingą išvadą, kad šiuo atveju taikytina ATPK 308 straipsnio 1 dalies redakcija, galiojusi iki 2015 m. birželio 30 d. ANK 672 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – penkeri metai nuo įstatymo leidėjo nustatyto 40 kalendorinių dienų baudos sumokėjimo termino pabaigos, o išdėsčius nutarimu paskirtos baudos mokėjimą – nuo išdėstymo termino pabaigos. Šiuo atveju paskirtos baudos išieškojimo terminas baigėsi 2016 m. vasario mėn.
15.5. Pirmosios instancijos teismas visiškai nepasisakė dėl to, kad antstolis per vienerius metus nuo nutarimo skirti baudą pateikimo antstoliui dienos, neradęs asmens turto ir (ar) lėšų, iš kurių galėtų būti priverstinai išieškota bauda, mokesčių administratorius sprendimą dėl priverstinio baudos išieškojimo su žyma, kad išieškojimas negalimas, privalėjo grąžinti mokesčių administratoriui.
Teismas
k o n s t a t u o j a :
IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados
16. Apeliacinės instancijos teismas, neperžengdamas atskirojo skundo ribų, patikrino pirmosios instancijos teismo nutarties teisėtumą ir pagrįstumą. Neatsižvelgdamas į atskirojo skundo ribas, apeliacinės instancijos teismas taip pat patikrino ar nėra absoliučių nutarties negaliojimo pagrindų (CPK 320 ir 338 straipsniai). Absoliučių nutarties negaliojimo pagrindų, nurodytų CPK 329 straipsnio 2 dalyje, apeliacinės instancijos teismas nenustatė.
Kauno apygardos teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 338-339 straipsniu,
n u t a r i a :
Marijampolės apylinkės teismo 2019 m. kovo 12 d. nutartį palikti iš esmės nepakeistą.
Patikslinti Marijampolės apylinkės teismo 2019 m. kovo 12 d. nutarties rezoliuciją dalį ir ją išdėstant taip:
„Netenkinti pareiškėjo J. Š. 2019 m. vasario 5 d. skundo dėl antstolio A. M. veiksmų, priimant 2019 m. sausio 9 d. patvarkymą.
Netenkinti pareiškėjo J. Š. 2019 m. sausio 2 d. skundo reikalavimo dėl nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties termino taikymo ir vykdomosios bylos nutraukimo.“
Vykdomąją bylą Nr. (duomenys neskelbtini) grąžinti antstoliui A. M..
Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.
Teisėjas Egidijus Tamašauskas