ATP byla Nr. II-1988-171/10
Proc. Nr. 4-61-3-01642-2010-0
Procesinio sprendimo kategorija 63.3.8
(S)

N U T A R T I S
2010 m. gruodžio 21 d.
Vilnius
Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėja
Irena Paulauskienė, rašytinio proceso tvarka susipažinusi su O.
D. skundu dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato
Šalčininkų rajono policijos komisariato (toliau- Vilniaus apskr. VPK Šalčininkų
r. PK) 2010-10-18 nutarimo nepradėti administracinio teisės pažeidimo bylos
teisenos panaikinimo,
n u s t a t ė:
Teisme 2010-11-16 gautas O. D. skundas,
kuriame prašoma panaikinti Vilniaus apskr. VPK Šalčininkų r. PK 2010-10-18
nutarimą nepradėti administracinio teisės pažeidimo bylos teisenos. Kartu su
skundu pareiškėja pateikė ir prašymą atnaujinti praleistą skundo padavimo
terminą.
Prašymas atnaujinti terminą netenkintinas. Skundą
atsisakytina priimti.
Teismas, vadovaudamasis Administracinių bylų teisenos
įstatymo 37 str. 1 d., 2010-12-09 nutartimi nustatė pareiškėjai O.
D. terminą iki 2010-12-23 pateikti įrodymus, kada ji gavo skundžiamą
Vilniaus apskr. VPK Šalčininkų r. PK 2010-10-18 nutarimą nepradėti
administracinio teisės pažeidimo bylos teisenos bei įrodymus, kad šį nutarimą
skundė Vyriausiajai administracinių ginčų komisijai.
Vykdydama Vilniaus apygardos
administracinio teismo 2010-12-09 nutartį, 2010-12-20 pareiškėja pateikė
paaiškinimą, kuriame nurodė, kad ginčijamą nutarimą gavo ne anksčiau kaip
2010-11-02. Teigia, kad nesuprato nutarimo apskundimo tvarkos, todėl internete
radusi Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos telefono numerį,
paskambino pasiteirauti dėl galimybės apskųsti nutarimą. Telefonu bendravo su
komisijos pirmininko padėjėju, kurio pavardės neįsidėmėjo ir kuris paaiškino,
kad dėl nutarimo apskundimo ji turi kreiptis į teismą, tačiau nenurodė, į kokį.
Pareiškėja taip pat nurodo, kad skambino į Lietuvos vyriausiąjį administracinį
teismą, kuriame jai paaiškino, kad reikia kreiptis į Vilniaus apygardos
administracinį teismą, todėl ji, tą pačią dieną, t. y. 2010-11-16, padavė
teismui skundą, prašydama atnaujinti praleistą skundo padavimo terminą. Prie
paaiškinimo pareiškėja pateikė telefoninių pokalbių išklotines, kurios, jos
manymu, patvirtina, kad ji skambino į Vyriausiąją administracinių ginčų
komisiją, į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą ir į Vilniaus apygardos
administracinį teismą.
Administracinių teisės
pažeidimų kodekso 293 str. nustato, kad nutarimas administracinio teisės
pažeidimo byloje gali būti apskųstas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos.
Skundas dėl nutarimo teismui galėjo būti paduotas iki 2010-10-28 įskaitytinai.
O. D. skundas teisme gautas 2010-11-16, t. y. praleidus
įstatyme nustatytą skundo padavimo terminą.
Pagal Administracinių bylų teisenos įstatymo 34 str.,
pareiškėjo prašymu terminas skundui paduoti gali būti atnaujintas, jei teismas
pripažįsta, kad terminas praleistas dėl svarbios priežasties. Svarbia
priežastimi gali būti pripažintos tik nuo pareiškėjo valios nepriklausančios
objektyvios aplinkybės, sutrukdžiusios pareiškėjui laiku įgyvendinti jo teisę
kreiptis į teismą.
Iš gautos administracinio
teisės pažeidimo bylos matyti, kad su 2010-10-27 raštu Nr. 10-97-S-8345
Vilniaus apskr. VPK Šalčininkų r. PK išsiuntė pareiškėjai O. D.
2010-10-18 priimtą nutarimą, kuriuo nutarta nepradėti administracinio
teisės pažeidimo bylos teisenos pagal LR ATPK 183 str. Administracinio teisės
pažeidimo bylos medžiagoje nėra duomenų, kad pareiškėja būtų dalyvavusi
priimant nutarimą. O. D. paaiškino, kad ginčijamą nutarimą
gavo tik 2010-11-02, taigi jau pasibaigus jo apskundimo terminui, tačiau jokių
objektyvių įrodymų teismui nepateikė.
Teismas, atsižvelgdamas į tai,
kad iš 2010-10-27 Vilniaus apskr. VPK Šalčininkų r. PK rašto Nr. 10-97-S-8345 matyti,
jog nutarimas pareiškėjai išsiųstas tik 2010-10-27, daro išvadą, kad yra
tikėtina, kad pareiškėja skundžiamą nutarimą gavo, kaip ji pati nurodo, tik
2010-11-02.
Tačiau teismas pažymi, kad net
ir tuo atveju, jei pareiškėja tikrai 2010-10-18 Vilniaus apskr. VPK Šalčininkų
r. PK nutarimą gavo 2010-11-02, ji vis tiek praleido 10 dienų terminą skundui
paduoti, kadangi tokiu atveju nutarimas galėjo būti apskųstas iki 2010-11-12,
o, kaip jau minėta, pareiškėja skundą padavė 2010-11-16.
Pareiškėjos argumentai, kad
gavusi skundžiamą nutarimą, jo apskundimo terminą praleido dėl to, kad buvo
suklaidinta dėl jo apskundimo tvarkos, nereikšmingi, kadangi pačiame nutarime
aiškiai nurodyta jo apskundimo tvarka, t. y. nutarimas per 10 dienų nuo jo
priėmimo gali būti apskųstas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Iš pateiktos sąskaitos
išklotinės serija JUP Nr. (duomenys
neskelbtini) matyti, kad telefono numeriu (duomenys neskelbtini) buvo
skambinta 2010-11-05, 14:24 val. Iš Vyriausiosios administracinių ginčų komisijos
internetinio puslapio ((duomenys
neskelbtini)) matyti, kad minėtas telefono numeris nurodomas kaip
kontaktinis.
Iš pateiktos sąskaitos
išklotinės serija JUP Nr. (duomenys
neskelbtini) matyti, kad telefono numeriu (duomenys neskelbtini) buvo skambinta
2010-11-16, 8:12 val. Iš Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo
internetinio puslapio ((duomenys
neskelbtini)) matyti, kad minėtas telefono numeris nurodomas kaip
kontaktinis raštinės vedėjos pavaduotojos numeris. Toje pačioje sąskaitos
išklotinėje nurodyta, kad 2010-11-16, 8:16 val. skambinta telefonu Nr. (duomenys
neskelbtini) kuris internetiniame Vilniaus apygardos administracinio
teismo puslapyje ((duomenys
neskelbtini)) nurodomas kaip kontaktinis skundų priėmimo skyriaus
telefono numeris.
Teismo vertinimu, pareiškėjos
pateiktos sąskaitos išklotinės serija JUP Nr. (duomenys neskelbtini) ir
serija JUP Nr. (duomenys
neskelbtini) neįrodo, kad ji skambino į Vyriausiąją
administracinių ginčų komisiją, Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą ir
Vilniaus apygardos administracinį teismą domėdamasi būtent Vilniaus apskr. VPK
Šalčininkų r. PK 2010-10-18 nutarimo nepradėti administracinio teisės pažeidimo
bylos teisenos apskundimo tvarka. Be to, pažymėtina, kad minėtos sąskaitos
išklotinės pateiktos ne pačios pareiškėjos vardu, taigi teismui kyla abejonė,
ar tikrai pareiškėja skambino domėdamasi nutarimo apskundimo tvarka.
Teismas pažymi, kad net ir tuo
atveju, jei pareiškėja 2010-11-05 skambino į Vyriausiąją administracinių ginčų
komisiją ir domėjosi nutarimo apskundimo tvarka ir jai buvo paaiškinta, kad
reikia kreiptis į teismą, pareiškėja nepateikė nei paaiškinimo, nei jokių
objektyvių įrodymų, kodėl tik praėjus 11 dienų, ji paskambino į Lietuvos
vyriausiąjį administracinį teismą.
Atkreiptinas dėmesys, kad iš
kartu su administracinės bylos medžiaga pateikto voko, kuriame yra kompaktinis
diskas, matyti, kad pareiškėja O. D. yra Vilniaus apskr. VPK
NTV narkotikų kontrolės skyriaus tyrėja, taigi laikytina, kad ji turi specialių
(teisinių) žinių, reikalingų per protingą terminą išsiaiškinti nutarimo
apskundimo tvarką.
Teismas pažymi, kad net jeigu
terminas skundui paduoti būtų skaičiuojamas nuo nutarimo gavimo dienos, kurią
nurodo pareiškėja, paskutinė diena skundui paduoti buvo 2010-11-12, o O. D. skundą teismui padavė tik 2010-11-16, t. y. terminą
praleidusi keturias dienas.
Atsižvelgdamas į tai, kas
išdėstyta, teismas konstatuoja, kad O. D. nurodyta skundo
padavimo termino praleidimo priežastis, jog ji buvo suklaidinta dėl to, kam
gali paduoti skundą, nelaikytina svarbia skundo padavimo teismui termino
praleidimo priežastimi. Darytina išvada, kad O. D. pavėluotas
kreipimasis su skundu į teismą yra jos pačios pasirinktas elgesys, kuris
priklausė nuo jo valios. O. D., elgdamasi rūpestingai ir
atidžiai ir perkaitydama skundžiamą nutarimą iki pabaigos, kur buvo nurodyta jo
apskundimo tvarka, galėjo laiku kreiptis į teismą, tačiau pati pasirinko
netinkamą elgesio būdą ir terminą praleido dėl subjektyvių priežasčių.
Objektyvių priežasčių,
sutrukdžiusių įstatymo nustatytu terminu kreiptis į teismą, pareiškėja
nenurodė.
Teismas, remdamasis tuo, kas
išdėstyta, konstatuoja, kad tenkinti O. D. prašymą ir
atnaujinti praleistą terminą skundui dėl nutarimo panaikinimo paduoti, nėra
jokio teisinio pagrindo (ABTĮ 34 str.), todėl skundą atsisakytina priimti
(ABTĮ 37 str. 2 d. 8 p.).
Vadovaudamasi
Administracinių bylų teisenos įstatymo 34 str. 3 d., 37 str. 2 d. 8 p., 105-106
str. ir 149 str.,
n u t a r ė :
O. D. prašymo atnaujinti praleistą terminą skundui paduoti
netenkinti.
Atsisakyti
priimti O. D. skundą dėl nutarimo administracinio teisės
pažeidimo byloje panaikinimo.
Nutarčiai
įsiteisėjus, skundą su priedais grąžinti O. D.
Dėl šios nutarties per 7 dienas
nuo nutarties nuorašo įteikimo dienos gali būti paduotas atskirasis skundas
Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui per Vilniaus apygardos
administracinį teismą.
Teisėja
Irena Paulauskienė