Civilinė byla Nr. 2-8481-921/2020
Teisminio proceso Nr. 2-69-3-03792-2020-5
Procesinio sprendimo kategorijos:
2.6.1.3.6; 2.6.8.10; 3.2.6.6.2 (S)
KAUNO APYLINKĖS TEISMAS
SPRENDIMAS UŽ AKIŲ
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2020 m. birželio 3 d.
Kaunas
Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėja Jurgita Sujetienė,
rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės Vytauto Krištopaičio įmonės patikslintą ieškinį atsakovei uždarajai akcinei bendrovei „Baltimila“ dėl skolos priteisimo.
Teismas
nustatė:
ieškovė patikslintu ieškiniu prašo priteisti iš atsakovės 3 000,00 Eur skolą, 6 proc. metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidų atlyginimą.
Atsakovei ieškinys, jo priedai bei teismo pranešimas, kuriame nustatytas 14 dienų terminas atsiliepimui į ieškinį pareikšti, įteikti 2020 m. gegužės 18 d. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – ir CPK) 123 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka. Atsakovė nepateikė teismui atsiliepimo į ieškinį per nustatytą terminą, todėl, ieškovei ieškinyje prašant, vadovaujantis CPK 142 straipsnio 4 dalimi, sprendimas priimamas už akių.
Priimdamas sprendimą už akių, teismas atlieka formalų byloje pateiktų įrodymų vertinimą, t. y. įsitikina, kad pasitvirtinus šių įrodymų turiniui būtų pagrindas priimti tokį sprendimą.
Teismas
konstatuoja:
patikslintas ieškinys tenkinamas.
Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad ieškovė ir atsakovė bendradarbiavo vykdant krovinių pervežimus įvairiais maršrutais. Atsakovė (užsakovas) užsakė krovinių pervežimo paslaugas, o ieškovė (vežėjas) organizavo krovinių pervežimą. 2019 m. lapkričio 25 d. ir 2019 m. gruodžio 16 d. tarp šalių buvo sudarytos krovinių pervežimo sutartys pagal atsakovės ieškovei elektroniniu paštu siųstus užsakymus Nr. A20191125/01 ir A20191216/01. Užsakovas (atsakovė) pavedė, o vežėjas (ieškovė) įsipareigojo užsakovo jam perduotus krovinius nugabenti į paskirties vietas pagal privalomus terminus ir sąlygas, nurodytas sutartyse, ir priduoti turinčiam teisę gauti krovinį asmeniui, o užsakovas įsipareigojo už krovinių gabenimą sumokėti vežėjui nustatytomis sąlygomis ir tvarka, t. y. bankiniais pavedimais per 35 dienas po sąskaitų ir krovinius lydinčių dokumentų (CMR) originalų gavimo.
Ieškovė, visas iš sutarčių jai kylančias pareigas ir prievoles vykdė tinkamai, t. y. krovinius priėmė ir pristatė sulygtais terminais. Ieškovė pateikė atsakovei visus reikiamus dokumentus paslaugų apmokėjimui. Atsakovė ieškovei liko skolinga 3 000,00 Eur pagal 2019 m. gruodžio 6 d. PVM sąskaitą faktūrą VKT Nr. 0021973 ir 2019 m. gruodžio 27 d. PVM sąskaitą faktūrą VKT Nr. 0022070. Atsakovė nei suėjus mokėjimo terminams, nei iki šios dienos už paslaugas pilnai neatsiskaitė. Ieškovė ne kartą ragino atsakovę, kad ši atsiskaitytų, tačiau atsakovė nesiėmė jokių veiksmų įsiskolinimui padengti.
Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.38 straipsnis numato, jog prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus. Skolininkas laikomas pažeidusiu prievolę, kai neįvykdomos ar netinkamai vykdomos sutartyje numatytos sąlygos (CK 6.63 straipsnio 1 dalis). Draudžiama vienašališkai atsisakyti įvykdyti prievolę ar vienašališkai pakeisti jos įvykdymo sąlygas (CK 6.59 straipsnis). Krovinių ekspedijavimas - tai krovinių vežimo organizavimas ir su tuo susiję veiksmai, numatyti krovinių ekspedijavimo sutartyje (CK 6.824 straipsnio 1 dalis). Krovinių ekspedicijos sutartimi viena šalis (ekspeditorius) įsipareigoja už atlyginimą kitos šalies - užsakovo (užsakovo kliento) - lėšomis teikti arba organizuoti sutartyje numatytas paslaugas, susijusias su krovinių vežimu (CK 6.824 straipsnio 3 dalis). Taigi, krovinių ekspedicija laikomi visi veiksmai, susiję su krovinio vežimo organizavimu. Pagal CK 6.808 straipsnio nuostatas pagal krovinio vežimo sutartį vežėjas įsipareigoja siuntėjo jam perduotą krovinį nugabenti į paskirties punktą ir išduoti turinčiam teisę gauti krovinį asmeniui (gavėjui), o siuntėjas (gavėjas) įsipareigoja už krovinio vežimą sumokėti nustatytą užmokestį.
Atsakovė tinkamai neįvykdė prievolės atsiskaityti su ieškove už šios suteiktas paslaugas, todėl iš jos ieškovei priteisiama 3 000,00 Eur skola (CK 6.38 straipsnis).
CK 6.37 straipsnio 2 dalies ir 6.210 straipsnio 2 dalies pagrindu, ieškovei iš atsakovės priteistinos 6 procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą (3 000,00 Eur), skaičiuojamos nuo bylos iškėlimo teisme, t. y. 2020 m. kovo 31 d., iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.
Visiškai patenkinus ieškinį, iš atsakovės priteisiamos bylinėjimosi išlaidos ieškovei – 90,00 Eur žyminis mokestis ir 181,50 Eur išlaidos už procesinių dokumentą parengimą (CPK 88 straipsnio 1 dalies 1, 6 punktai, 93 straipsnio 1 dalis).
Išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, yra mažesnės už nustatytą minimalią valstybei priteistiną bylinėjimosi išlaidų sumą, todėl jos iš atsakovės valstybei nepriteisiamos (CPK 79 straipsnis, 92, 93, 96 straipsniai, Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir finansų ministro 2020 m. sausio 13 d. įsakymas Nr. 1R-19/1K-2).
Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 142 straipsnio 4 dalimi, 279 straipsnio 2 dalimi, 286, 287 straipsniais,
nusprendžia:
patikslintą ieškinį tenkinti.
Priteisti iš atsakovės uždarosios akcinės bendrovės „Baltimila“, juridinio asmens kodas 110890430, ieškovei Vytauto Krištopaičio įmonei, juridinio asmens kodas 175878696, 3 000,00 Eur (trijų tūkstančių eurų) skolą, 6 (šešių) procentų dydžio metines palūkanas skaičiuojamas už priteistą sumą (3 000,00 Eur) už laikotarpį nuo bylos iškėlimo teisme (2020 m. kovo 31 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, 90,00 Eur (devyniasdešimties eurų) žyminį mokestį ir 181,50 Eur (vieno šimto aštuoniasdešimt vieno euro 50 ct) išlaidas už procesinių dokumentą parengimą.
Nepateikusi atsiliepimo šalis, dėl kurios priimtas sprendimas už akių, negali šio sprendimo skųsti apeliacine tvarka, tačiau ji turi teisę sprendimą už akių priėmusiam teismui per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos paduoti pareiškimą, atitinkantį Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 287 straipsnio 2, 3 dalių reikalavimus, dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.
Ieškovė turi teisę per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos skųsti jį apeliaciniu skundu Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismo Kauno rūmus.
Teisėja Jurgita Sujetienė