Civilinės bylos Nr. B2-503-864/2020
Teisminio proceso Nr. 2-55-3-01934-2017-2
Procesinio sprendimo kategorija 3.4.3.14.
(S)
VILNIAUS APYGARDOS TEISMAS
S P R E N D I M A S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2021 m. liepos 13 d.
Vilnius
Vilniaus apygardos teismo teisėja Ramunė Mikonienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi bankrutavusios uždarosios akcinės bendrovės „Revena“ nemokumo administratoriaus uždarosios akcinės bendrovės „Mokumo valdymo sprendimai“ prašymą priimti sprendimą dėl įmonės pabaigos ir kreditoriaus G. K. prašymą,
n u s t a t ė :
1. Vilniaus apygardos teismo2017 m. rugsėjo 28 d. nutartimi UAB „Revena“ iškelta bankroto byla; nemokumo administratoriumi paskirtas UAB „Mokumo valdymo sprendimai“ (toliau ir nemokumo administratorius); nutartis įsiteisėjo 2017 m. spalio 10 d.
2. 2017 m. lapkričio 13 d. nutartimi patvirtinta 1 000 Eur (įskaitant mokesčius) administravimo išlaidų sąmata iki pirmojo kreditorių susirinkimo.
3. 2017 m. lapkričio 20 d. nutartimi panaikinti visi BUAB „Revena“ turtinėms teisėms, turtui, tame tarpe piniginėms lėšoms, esančioms kredito įstaigų sąskaitose, pritaikyti areštai ir apribojimai.
4. 2018 m. vasario 22 d. nutartimi patvirtintas kreditorių ir jų finansinių reikalavimų sąrašas, kuris buvo patikslintas 2018 m. kovo 16 d., 2018 m. balandžio 19 d., 2018 m. balandžio 20 d., 2018 m. gegužės 23 d., 2018 m. gegužės 28 d., 2018 m. spalio 4 d., 2018 m. gruodžio 4 d., 2018 m. gruodžio 19 d., 2019 m. lapkričio 12 d., 2021 m. kovo 3 d. nutartimis.
5. 2018 m. balandžio 12 d. nutartimi paskirta buvusiam BUAB „Revena“ vadovui 1450 Eur bauda už teismo įpareigojimų, nustatytų teismo 2017 m. rugsėjo 28 d. nutartyje, nevykdymą.
6. 2018 m. balandžio 19 d. nutartimi įmonė pripažinta bankrutavusia ir likviduojama dėl bankroto; nutartis įsiteisėjo 2018 m. balandžio 27 d.
7. 2018 m. rugsėjo 18 d. nutartimi pripažintas BUAB „Revena“ bankrotas tyčiniu.
8. 2021 m. gegužės 31 d. teisme gautas nemokumo administratoriaus prašymas priimti sprendimą dėl įmonės pabaigos bei patikslinti antros eilės kreditoriaus VSDFV Vilniaus skyriaus finansinį reikalavimą, jį padidinant iki 6 562,91 Eur. Nemokumo administratorius nurodo, jog visi darbai bankroto procese atlikti, gauta pažyma iš aplinkos apsaugos departamento.
9. 2021 m. liepos 2 d. teisme gautas trečios eilės kreditorės PTUĮ „Evroreis“ pareiškimą, kuriuo prašo netenkinti nemokumo administratoriaus prašymo priimti sprendimą dėl įmonės pabaigos. Prašymą motyvuoja aplinkybėmis, kad minėta kreditorė nebuvo tinkamai informuojama apie bankroto procedūrų eigą, galutinė ataskaita nebuvo pateikta kreditorių susirinkimui tvirtini, nemokumo administratorius nesiėmė tinkamų priemonių nustatyti skolininko turtą ir kt.
10. Nemokumo administratorius pateikė atsiliepimą į kreditoriaus prašymą, kuriuo su prašymu nesutiko ir prašė jo netenkinti. Atsikertant į kreditorės išdėstytus argumentus, nemokumo administratorius pažymi, jog BUAB „Revena“ nuo 2018 m. balandžio 9 d. yra sudarytas kreditorių komitetas ir kreditorės nurodytus klausimus sprendžia būtent kreditorių komitetas, vadovaudamasis kreditorių komiteto darbo reglamentu, o ne kreditorių susirinkimas (Juridinių asmenų nemokumo įstatymo (toliau – JANĮ) 44 straipsnyje). Paaiškina, jog 2021 m. birželio 28 d. įvyko kreditorių komiteto susirinkimas, kuriame buvo patvirtinta galutinė bankroto administratoriaus ataskaita bei likvidacinis balansas. Aukščiau minėti dokumentai, 2021 m. liepos 2 d. buvo pateikti ir Vilniaus apygardos teismui. Atkreipia dėmesį, jog nemokumo administratorius neturi pareigos kiekvienam kreditoriui pranešti apie kreditorių komitete priimtus nutarimus, jis turi tik pareigą užtikrinti, kad su kreditorių komiteto protokolo turiniu galėtų susipažinti visi to pageidaujantys UAB „Revena“ kreditoriai. Pažymi, jog kreditorė PTUĮ „Evroreis“ nesikreipė į nemokumo administratorių dėl informacijos pateikimo, todėl visos kreditorės pretenzijos, jog neva ji nebuvo tinkamai informuota apie bankroto bylos eigą, nebuvo supažindinta su dokumentais, patvirtinančiais UAB „Revena“ ekonominį nemokumą (bankrotą), atmestinos kaip nepagrįstos.
Dėl kreditorės PTUĮ „Evroreis“ prašymo (ne) pagrįstumo
11. Teismas pažymi, kad nuo 2020 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikoje juridinio asmens bankroto (nemokumo) bylos nagrinėjamos pagal JANĮ bei CPK (JANĮ 1 straipsnio 1–2 straipsniai, 15 straipsnio 2 dalis, 42 straipsnis). Kadangi daugelis veiksmų, dėl kurių kreditorė teikia prašymą nepriimti sprendimo dėl įmonės pabaigos, atlikti dar galiojant Įmonių bankroto įstatymui (toliau – ĮBĮ), todėl teismas, daro išvadą, kad jie vertintini pagal jų atlikimo metu galiojusias teisės normas.
12. ĮBĮ normos kreditorių susirinkimui paveda spręsti esminius su bankrutuojančios įmonės veikla susijusius klausimus. Bankroto procese siekiama patenkinti ne pavienių, o visų kreditorių finansinius reikalavimus ir interesus. Dėl to bankroto procedūras vykdo ne pavieniai kreditoriai, o jų visuma (kreditorių susirinkimas ar kreditorių komitetas, jeigu toks yra sudaromas). Kreditoriai, balsų dauguma realizuodami kreditorių autonomijos principą, sprendžia klausimą ar įmonėje turi būti sudarytas kreditorių komitetas, ar ne. ĮBĮ 25 straipsnis numato, kad kreditorių komitetą gali rinkti pirmasis arba kiti kreditorių susirinkimai. Kreditorių susirinkimo pirmininkas yra ir kreditorių komiteto pirmininkas. Kreditorių komitetą turi sudaryti ne mažiau kaip 5 nariai. Apie priimtus nutarimus kreditorių komitetas privalo kreditorių susirinkimo nustatyta tvarka informuoti visus kreditorius. Tuo atveju, kai bankroto byla iškelta teisme, kreditorių komiteto pirmininkas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo nutarimo priėmimo dienos privalo kreditorių komiteto posėdžio protokolo kopiją pateikti teismui.
13. Atsižvelgiant į tai, jog UAB „Revena“ kreditorių yra keli šimtai, siekiant ekonomiškumo bei siekiant greičiau priimti sprendimus, bendrovės kreditoriai, 2018 m. balandžio 9 d. vykusiame kreditorių susirinkime nusprendė išrinkti kreditorių komitetą bei patvirtino kreditorių komiteto darbo reglamentą (toliau ir Reglamentas). Reglamento 2.17 punkte numatyta, jog „<...> Kreditorių komitetas, svarstomais klausimais priima nutarimus, kurie yra privalomi visiems kreditoriams. Administratorius apie priimtus nutarimus privalo ne vėliau kaip per 5 (penkias) darbo dienas nuo nutarimo priėmimo dienos raštu informuoti teismą <...>“. Visi kreditorių susirinkimui priskirti spręsti klausimai buvo sprendžiami kreditorių komitete, ir kaip bylos duomenys, priimti nutarimai teismui pateikti. Kreditorė priimtų nutarimų neskundė.
14. Reglamento 2.16 punkte numatyta, jog „<...> administratorius privalo užtikrinti, kad su kreditorių komiteto protokolo turiniu galėtų susipažinti visi to pageidaujantys įmonės kreditoriai, kurių reikalavimai patvirtinti bankroto bylą nagrinėjančio apygardos teismo.
15. Kreditorė PTUĮ „Evroreis“ nepateikė teismui duomenų, kurių pagrindu būtų galima spręsti, kad ji kreipėsi į nemokumo administratorių dėl informacijos pateikimo, o pastarasis atsisakė tokią informaciją teikti, todėl darytina išvada, kad pati kreditorė nebuvo pakankamai aktyvi, rūpestinga ir nesidomėjo vykdomo bankroto procedūromis.
16. Teismo įsitikinimu, nurodytos aplinkybės leidžia daryti išvadą, kad kreditorės pareiškimas nepagrįstas.
Prašymas dėl įmonės pabaigos tenkintinas.
17. Pažymėtina, jog Vilniaus apygardos teismas 2021 m. birželio 7 d. nutartimi nustatė, kad atsakovės pripažinimo pasibaigusia klausimo sprendimui teismas taiko iki 2020 m. sausio 1 d. galiojusiame ĮBĮ numatytą teisinį reguliavimą, tačiau procesines normas taiko šiuo metu galiojančio JANĮ.
18. Pagal ĮBĮ 32 straipsnio 4 dalį, po to, kai administratorius pateikia teismui likusio turto grąžinimo, nurašymo arba perdavimo aktus ir Aplinkos ministerijos regioninio departamento pažymą, teismas, nagrinėjantis įmonės bankroto bylą, priima sprendimą dėl įmonės pabaigos. Teismas, gavęs iš bankrutavusios įmonės administratoriaus dokumentus, formaliai būtinus sprendžiant klausimą dėl įmonės pabaigos, gali priimti atitinkamą sprendimą tuo atveju, kada nelieka abejonių, jog visi įstatyme numatyti būtinieji bankroto proceso darbai atlikti ir bankroto procedūros baigtos tinkamai, išnaudotos visos galimybės kuo geriau patenkinti bankrutavusios įmonės kreditorių finansinius reikalavimus (Lietuvos apeliacinio teismo 2014 m. sausio 23 d. nutartis Nr. 2A-924/2014).
19. Įmonės nemokumo administratorius pateikė teismui 2021 m. balandžio mėnesio Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Kauno valdybos pažymą, kurioje nurodyta, jog nėra duomenų apie bankrutavusios UAB „Revena“ sukauptas atliekas, užterštą dirvožemį ar gruntą.
20. Iš bylos duomenų nustatyta, kad įmonė neturi jokio registruoto turto ar piniginių lėšų. Lietuvos teismų informacinėje sistemoje LITEKO nėra duomenų apie teisminius ginčus, kuriuose dalyvautų bankrutavusi UAB „Revena“. Kreditorių finansinių reikalavimų patenkinimas negalimas. Bankroto procedūros baigtos.
21. Remiantis Juridinių asmenų nemokumo įstatymo (toliau ir JANĮ) 99 straipsnio 1 dalimi, galutinę bankroto ataskaitą parengia nemokumo administratorius. Nurodyto straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad galutinėje bankroto ataskaitoje turi būti nurodytos šios sumos: 1) bankroto proceso pajamų suma; 2) visų bankroto proceso administravimo išlaidų suma; 3) kreditorių reikalavimams tenkinti skiriamos sumos pagal kreditorių reikalavimų tenkinimo eilę ir etapus; 4) kintamajam atlygiui už bankroto proceso administravimą skiriama suma. Galutinę bankroto ataskaitą tvirtina teismas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo kreditorių susirinkimo sprendimo apskundimo termino pabaigos, jeigu kreditorių susirinkimo sprendimas nebuvo apskųstas (JANĮ 99 straipsnio 5 dalis). Teismo nutartis dėl galutinės bankroto ataskaitos tvirtinimo yra neskundžiama (JANĮ 99 straipsnio 6 dalis).
22. Nemokumo administratorius pateikė teismui patvirtinti 2021 m. birželio 28 d. Galutinę bankroto ataskaitą. Galutinės bankroto ataskaitos turinys iš esmės atitinka JANĮ 99 straipsnio 3 dalies reikalavimus, joje nurodyta, kad bankroto proceso metu buvo gauta 141986 Eur pajamų, iš kurių padengta 116249 Eur administratoriaus atlyginimas (įskaitant ir priemokas) ir 25737 Eur kitos administravimo išlaidos, kintamojo atlygio už bankroto administravimą suma netaikoma. Minėtai ataskaitai pritarta 2021 m. birželio 28 d. Kreditorių komiteto posėdyje. Teismas neturi duomenų, dėl kurių nemokumo administratoriaus pateikta Galutinė bankroto ataskaita negalėtų būti tvirtinama, todėl sprendžia, kad yra pagrindas patvirtinti Galutinę bankroto ataskaitą.
23. Susipažinus su nemokumo administratoriaus pateiktais dokumentais spręstina, jog visos bankroto procedūros yra baigtos.
24. Nemokumo administratoriui ir kreditoriams apie teismo posėdį pranešta tinkamai, visi privalomi dokumentai yra pateikti, todėl vadovaujantis JANĮ 100 straipsnio 4 yra pagrindas priimti sprendimą dėl įmonės pabaigos.
25. Pagal JANĮ 100 straipsnio 4 dalį, įmonės administratorius per 14 dienų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos turi pareigą kreiptis į Juridinių asmenų registro tvarkytoją dėl bankrutavusios UAB „Revena“ išregistravimo.
Vadovaudamasis JANĮ 100 straipsniu, teismas
n u s p r e n d ž i a :
Pripažinti bankrutavusios UAB „Revena“ (j. a. k. 303161905) veiklą pasibaigusia ir išregistruoti ją iš Juridinių asmenų registro.
Priimtą sprendimą išsiųsti Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybai prie Finansų ministerijos.
Įsiteisėjusį sprendimą išsiųsti Juridinių asmenų registro tvarkytojui, Garantinio fondo administratoriui – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Alytaus skyriui.
Įpareigoti nemokumo administratorių per 3 dienas nuo sprendimo kopijos gavimo dienos, informuoti kreditorius apie priimtą teismo sprendimą, pateikiant teismui tai patvirtinančius įrodymus.
Sprendimas per trisdešimt dienų nuo sprendimo priėmimo gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui paduodant apeliacinį skundą per Vilniaus apygardos teismą.
Teisėja Ramunė Mikonienė