Civilinė byla Nr. 2S-280-555/2022
Teisminio proceso Nr. 2-13-3-02936-2021-4
Procesinio sprendimo kategorijos:
3.1.11.5; 3.3.2.4; 3.4.5.1; 3.4.5.12
(S)
KAUNO APYGARDOS TEISMAS
N U T A R T I S
LIETUVOS RESPUBLIKOS VARDU
2022 m. vasario 8 d.
Kaunas
Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Egidijus Tamašauskas,
teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo G. G. atskirąjį skundą dėl Alytaus apylinkės teismo 2021 m. gruodžio 8 d. nutarties civilinėje byloje Nr. 2YT-6897-887/2021 pagal pareiškėjo G. G. skundą dėl notarės vykdomojo įrašo panaikinimo, suinteresuotas asmuo notarė N. L..
Teismas
n u s t a t ė :
I. Ginčo esmė
1. Pareiškėjas G. G. kreipėsi į teismą su skundu, prašydamas panaikinti Alytaus miesto 4-ojo notarų biuro notarės N. L. 2017 m. birželio 12 d. vykdomąjį įrašą Nr. (duomenys neskelbtini).
2. Pareiškėjas nurodė, kad jis buvo BUAB „Grizlio transportas“ savininkas ir direktorius. 2017 m. vasario mėn. UAB „State Port group“ darbuotojai pasiūlė UAB „Grizlio transportas“ finansinę 23 000,00 Eur paramą. Jam buvo įteiktas paprastojo neprotestuotino vekselio blankas ir paaiškinta, kaip jis turi būti užpildytas. Pažadėta suma turėjo būti pervesta į UAB „Grizlio transportas“ sąskaitą ir 2017 m. balandžio 30 d. grąžinta kreditoriui. Pareiškėją užtikrino, kad jokių delspinigių, palūkanų ar kitokių papildomų reikalavimų nebus, jeigu vekselio netvirtins pas notarą, o vėlavimo atveju – vekselis bus perrašytas. Tačiau pinigų jis negavo, o apie vekselį užmiršo. Vilniaus apygardos teismas 2017 m. rugpjūčio 24 d. nutartimi UAB „Grizlio transportas“ iškėlė bankroto bylą ir paskyrė bankroto administratorę. UAB „State Pourt group“ įrašyta į kreditorių ir jų finansinių reikalavimų sąrašą 23 000,00 Eur sumai. 2020 m. antroje pusėje pareiškėjas sužinojo, kad notarė N. L. priėmė sudarytą vekselį ir 2017 m. birželio 15 d. išrašė vykdomąjį įrašą, tuo pagrindu antstolis D. B. pareiškėjo atžvilgiu vykdo išieškojimą 27 954,00 Eur sumai. Pareiškėjui kilo abejonių, ar pasirašytam vekseliui turėtų būti taikoma notarinė patvirtinimo forma, ar jo turinys atitinka įstatymų reikalavimus.
II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė
3. Alytaus apylinkės teismas 2021 m. gruodžio 8 d. nutartimi atsisakė priimti pareiškėjo G. G. skundą dėl notarės vykdomojo įrašo panaikinimo ir grąžino jį padavusiam asmeniui.
4. Teismas nusprendė, kad pareiškėjas faktiškai ginčija ir vekselį, kaip sandorį, ir notarės atliktą vykdomąjį įrašą. Pareiškėjo skundas pagal jame išdėstytą faktinį pagrindą, kuriuo ginčijamas vekselis, negali būti teisiškai kvalifikuojamas kaip skundas dėl notaro veiksmų Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 442 straipsnio 6 punkto prasme. Notaro vykdomasis įrašas vekselyje yra tas notaro veiksmas, kuris įstatymų nustatyta tvarka gali būti ginčijamas teisme pareiškiant ieškinį, atitinkantį įstatymo nustatytus reikalavimus (CPK 111 straipsnis, 113 straipsnis, 114 straipsnis).
5. Teismas laikė, kad pareiškėjas pasirinko ne tą teisių gynimo būdą, iš esmės byla CPK 442 straipsnio 6 punkto pagrindu negali būti nagrinėjama, todėl pareiškėjo pateiktą procesinį dokumentą atsisakoma priimti (CPK 137 straipsnio 2 dalies 1 punktas).
III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į atskirąjį skundą argumentai
6. Atskiruoju skundu pareiškėjas G. G. prašo panaikinti Alytaus apylinkės teismo 2021 m. gruodžio 8 d. nutartį ir klausimą išspręsti iš esmės – priimti skundą, o bylą perduoti nagrinėti pirmosios instancijos teismui. Atskirasis skundas grindžiamas šiais argumentais:
6.1. Pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė civilinio proceso kodekso normas, dėl ko padarė nepagrįstas išvadas, kad pareiškėjas neturi teisės kreiptis su skundu dėl notarės veiksmų, nors tokia išvada prieštarauja CPK 511 straipsnyje suteiktai teisei.
6.2. Pirmosios instancijos teismas inicijavo naują skundų nagrinėjimo tvarką – ieškininę, nors Lietuvos Respublikos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo 82 straipsnis numato galimybę (gali būti) ginčijami ieškininės teisenos tvarka, bet apskundimas reglamentuojamas CPK 511 straipsnyje ir turi viršenybę. Teismo išvada prieštarauja CPK 513 straipsniui.
6.3. Pirmosios instancijos teismas supainiojo skundo dėl notarų veiksmų priėmimo (stadiją) procesą su skundo nagrinėjimu, o šiuo atveju gal ir su ieškinio nagrinėjimo stadija. Sprendžiant skundo priėmimo klausimą (nors tokios stadijos nėra), nurodytą apie nagrinėjimą bylą, kuri teisiškai nekvalifikuojama kaip skundas dėl notarų veiksmų CPK 442 straipsnio 6 punkto prasme. Teismas nutartyje nustatė tik tai, kad buvo sakiusi jam notarė.
7. Atsiliepimai į atskirąjį skundą neteikti.
Teismas
k o n s t a t u o j a :
IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados
Kauno apygardos teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 337 straipsnio 1 dalies 3 punktu, 338-339 straipsniu,
n u t a r i a :
Alytaus apylinkės teismo 2021 m. gruodžio 8 d. nutartį panaikinti ir pareiškėjo G. G. skundo dėl notarės vykdomojo įrašo panaikinimo priėmimo klausimą perduoti pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.
Ši Kauno apygardos teismo nutartis įsiteisėja nuo jos priėmimo dienos.
Teisėjas Egidijus Tamašauskas